Altın Kayısı ödülü Yargıtay’a

  • 30.09.2023 06:24

Gezi Davası’nda Yargıtay son sözünü söyledi. Osman Kavala’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Mine Özerden ve Çiğdem Mater Utku’ya ise 18’er yıl hapis cezalarını onadı.

Böylece Gezi Parkı eylemlerini Otpor’a bağlayan, Arap Baharı’nı dış güçlerin bir oyunu olarak kötüleyen komplocu bakış Yargıtay tarafından da tasdik edildi.

Böylece bir zamanlar Türkiye’nin hararetle desteklediği Arap Baharı artık Türk yargısının kayıtlarına şöyle geçti:

“…2010 yılında bas¸layan ve Arap cogˆrafyasında halk hareketleri ile sonuc¸lanan Arap Baharı’nın, Arap halklarının demokrasi, o¨zgu¨rlu¨k ve insan hakları talepleri ileri su¨ru¨lerek ortaya c¸ıktıgˆı, bo¨lgesel ve toplumsal bir siyasi ve silahlı bir hareket oldugˆu, bu itibarla protestolar, mitingler, go¨steriler ve ic¸ c¸atıs¸malar yas¸andıgˆı, o¨zgu¨rlu¨k mu¨cadelesi go¨ru¨nu¨mu¨ ile halkların, hu¨ku¨metleri ortadan kaldırdıgˆı, Tunus, Mısır, Libya, Suriye, Bahreyn, Cezayir, U¨rdu¨n ve Yemen’de bu¨yu¨k c¸apta; Moritanya, Suudi Arabistan, Umman, Irak, Lu¨bnan ve Fas’ta ku¨c¸u¨k c¸apta olmak u¨zere tu¨m Arap cogˆrafyasında bas¸ go¨steren mitingler, protestolar, halk ayaklanmaları ve silahlı c¸atıs¸malar s¸eklinde gerc¸ekles¸tigˆi, bu su¨rec¸te demokrasi talepleri ileri su¨ru¨ldu¨gˆu¨ ve birc¸ok siyaset bilimcinin bu es¸i go¨ru¨lmemis¸ halk hareketini, Arap cogˆrafyasında yas¸anan en bu¨yu¨k degˆis¸im olarak ifade ettigˆi, u¨lkemizde ise bu olayların farklı bir yansıması ve uyarlaması olarak, bu olayların u¨lkemizde de gerc¸ekles¸mesi arzusu ve istegˆi ile I·stanbul Taksim Bo¨lgesi Yayalas¸tırma projesi kapsamında Taksim Gezi Parkı’ndaki bazı agˆac¸ların 27.05.2013 tarihinde bas¸ka yere nakledilmesi bahanesiyle bas¸layan Gezi Parkı eylemlerinin provokasyonlarla birlikte u¨lke c¸apında olaylara ve s¸iddet ic¸erikli eylemlere do¨nu¨s¸tu¨gˆu¨ anlas¸ılmıs¸tır.”

Yurtdışından eğitimler alarak Türk Baharı yapmaya çalışanların yine Yargıtay’ın delil olaral dosyasında onadığı iki konuşmasını dinleyelim şimdi de:

“03.07.2013 18:50 de MEHMET OSMAN KAVALA’nın C¸I·GˆDEM MATER UTKU’yu aradıgˆı go¨ru¨s¸mede o¨zetle; C¸igˆdem’in “Ben s¸imdi Taksim eyleme dogˆru yu¨ru¨yorum“ dedigˆi, Mehmet Osman’ın “He I·stanbul’dasın“ dedigˆi, C¸igˆdem’in “Evet evet siz“ dedigˆi, Mehmet Osman’ın “tamam ben de I·stanbul’dayım da “ dedigˆi, C¸igˆdem’in “Ha“ dedigˆi, Mehmet Osman’ın “Bizim depoda bir s¸eyimiz var misafirler falan var“ dedigˆi, C¸igˆdem’in “Ha okey“ dedigˆi”

Yani iddianameye göre onca yıl OTPOR’dan eğitim, Soros’tan para alarak Gezi olaylarını çıkaran ve yöneten Kavala ve yardımcısı Mater, yıllardır emekle hazırlandıkları Gezi olayları olurken birbirlerinin İstanbul’da olup olmadıklarından bile haberleri yoktu.

Gezi’yi organize etmekten 18 yıl alan Can Atalay, hashtagle tweet atmayı bile olaylar sürerken öğrenmişti:

“27.07.2013 21:10:58 de S¸erafettin Can ATALAY’ı C¸I·GˆDEM MATER UTKU’nun aradıgˆı go¨ru¨s¸mede o¨zetle; S¸erafettin Can’ın “Anladım c¸ok gu¨zel ya c¸ok gu¨lecegˆin bir sorum var sana ... birisi bana e bir dakika bir dakika ay pardon twiter dan s¸o¨yle bir s¸ey yazmıs¸ ... bas¸ka tweet hesaplarını da yazıyor ve diyor ki is¸te c¸ok takip edilen hesaplar Ceylanpınar’la ilgili hashtag olması ic¸in tweet atın ne yapmam lazım benim ... Sana da gelmis¸ olabilir bir bak istersen“ dedigˆi, C¸igˆdem Mater’in “Bir dakika dur bilgisayarda mısın telefonla mı yapıyorsun ...” dedigˆi, S¸erafettin Can’ın “Telefonla yapacagˆım telefonla yapacagˆım“ dedigˆi, C¸igˆdem Mater’in “Okey tamam telefonda bir tane s¸ey is¸areti var ya hashtag is¸areti onu biliyorsun“ dedigˆi, S¸erafettin Can’ın “go¨rdu¨m yani“ dedigˆi, C¸igˆdem Mater’in “Bakayım ... hashtagi ne acaba o hashtag is¸aretinden yapıp yanına Ceylanpınar yazacaksın bir de Ceylanpınar’la ilgili bir cu¨mle yazacaksın“ dedigˆi, S¸erafettin Can’ın “Tamam bakayım Ceylanpınar’la ilgili ... yazıyor ne bileyim ya bu da bir sorumluluk getiriyormus¸ insana kardes¸ c¸ok zormus¸ bu ya hayır ya..” dedigˆi, C¸igˆdem Mater’in “(Gu¨lu¨yor)”

Peki ya 28 Mayıs’ta başlayıp SAğustos’ta biten Gezi olayları sırasında 7-14 Temmuz arası Taksim’de kıyamet koparken, İzmir’de Ali İsmaiş Korkmaz gösterilerde öldürülürken Gezi’nin organizatörü olmaktan müebbet alan Osman Kavala ve onunla birlikte Gezi’yi organizeden 18 yıl alan Çiğdem Mater bir hafta boyunca neredeydiler?

Yine Yargıtay’ın kararına göre Erivan’daki Altın Kayısı Film Festivali’ndeydiler. Kavala festivalin belegesel bölümünde jüri üyesiydi.

Bir hafta herhalde kafasını dinledikten sonra geri dönüp Gezi’yi yönetmeye devam etti.

En azından Yargıtay bütün bunlara inandı.

O halde bu seneki Altın Kayısı ödülünü de bu olağanüstü hayalgücüyle onlar haketti.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.