Siz de bir düşünün artık!

  • 11.11.2023 18:06

Kendilerini otoriter buyruklara kuyruk olarak teslim eden halklar ve bireyler uzun, koyu, kesif, karanlık pişmanlıkları da peşinen kabul eder! Allah geçinden versin tabii, kendi ömrü yetmeyenin çocuklarına bırakacağı da böyle bir pişmanlık mirası olur

Tamam, herkes, hepsi demiyorum; çünkü herkesin herkes olması da imkansız; hepsinin, hepimizin böyle düşünmesi de mümkün değil!

Fakat öncelikle AKP'ye oy verenler, ister tereddüt ederek ister gönülden oy vermiş olsunlar, bu ülkenin ve halkının istiklal ve istikbalini, çocuklarının geleceğini düşünüyorlarsa, bunu da bir düşünsünler.

21 yıllık iktidarımız ve lideri ile emirlerindeki sözde "kuvvetleri ayrı" kurumlar; ilk yıllardaki onca demokrasi, hukuk devleti, insan hakları, özgürlük ve hatta laiklik vaatlerine rağmen bugün hepsini birden törpülemede, kazımada yeni bir boyuta geçtiler.

Bunu hiçbir şeyden anlamamışsanız; "muhalif" olanların, hatta bazen sadece biat-itaat etmeyenlerin başına gelen işsizlik, hapis, itibarsızlaştırma, piyasa dışı bırakma gibi ameliyelerden anlamamışsanız da belki buradan yakabilirsiniz.

Ortada öyle böyle, hem de bu otoriter iktidar zamanında üzerinde oynanmış ama kâğıt üstünde geçerli bir Anayasa var…

Ve otoriterlerimiz bunu göbekten çatlatıp çiğnemekte.

Ne Anayasa Mahkemesi kararı tanınıyor, ne Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ninkiler!

Anayasa Mahkemesi'nin mesela "seçilmiş bir milletvekili (Can Atalay)" hakkındaki "hak ihlali" kararını, normal mahkeme takmadığı gibi, Yargıtay bir de Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunuyor.

Bu kadarını 12 Eylül Anayasasını silah zoruyla dayatanlar bile düşünmemişti!

Üstelik Çankaya'da, pardon Külliyede bir zamanlar insan hakları, hukuk devleti, demokrasi filan gibi şeyler üzerine titremiş bir "hukukçu" hem de kilit noktada varken!

Neden "Siz de bir düşünün artık" dedim?

Muhalif olanlar zaten öyle ya da böyle düşünüyor ama hukuksuzluk, keyfilik, otoriterlik, kadın haklarına saldırı, küçücük, minicik, ufacık çocukları "laik" okullarda mecburi din derslerinde sıraya dizmek size uyuyor mu?

Kadınların kızların okumasına, meslek sahibi olmasına, çalışmasına, nefret ve şiddetten korunmasına, küçük çocukların taciz, tecavüz, çocuk evliliği şiddetinden uzak durmasına karşı bir iktidar, devlet ve hukuk yapılanması evlatlarınız için parlak bir gelecek mi?

Bu sadece "ötekiler"in çocuklarını ilgilendiren bir karanlık, manevi hatta maddi erkek şiddeti, otoriterliği, dayatması mı?

Özellikle genç kızlar düşünmeli:

Otoriterliğin nasıl laik kılıklısı onların ya da annelerinin geleceğini, hayatını tehdit etmişse, otoriterliğin bu erkek zalimliği türü, din kılığına sokup adım adım yerleştirmek istedikleri şirret şiddet, bu hukuksuzluk, adaletsizlik fırtınası çok ama çok daha beterini dayatır.

AKP iktidarı zaten tek adam otoriterliğinde bilhassa son 10 yılda yurdu yeni baştan yaratma konusunda epey yol almıştı ama yeni iktidar ortaklarıyla, bunu tam bağnaz bir hukuk, kadın ve çocuk esareti karşı devrimiyle betonlaştırmak niyetinde olmalı!

Kendilerine kişilikli, bağımsız, özgür, özgüvenli, saygı gördükleri bir gelecek kurmak isteyenlerin başörtülü veya örtüsüz olmasında bir fark yok.

Başın açıkken de yüreğin, vicdanın, aklın esir düşebilir…

Başın örtülüyken de yüreğin, vicdanın özgür atabilir, aklın bağımsız düşünebilir.

Mesele nasıl bir ülkede yaşamak istediğiniz…

Kendinize nasıl bir gelecek umduğunuz, çocuklarınıza nasıl huzurlu, olabildiğince mutlu, güvenli güvenceli bir hayat sunabilen bir ülkede yaşamak, yaşatmak istediğiniz!

Hadi böyle şeyleri de umursamadınız, diyelim.

Bu otoriter, dayatmacı, Meclis'i rehin almış ferman düzeni, belki de mütevazı hanenize el koyup sizi oradan gerekirse polis zoruyla kovalamak üzere de kılıç kuşanıyor…

Halkın, milletin ortak serveti olan kamu servetini başta Katarlılar olmak üzere, yabancılara sunarken bir yandan, bir yandan kıyıları, ormanları "havuz sermayesi"nin hiç doymayan midesine indirirken; sizin hanenize de "deprem riski" diyerek keyfi el koyabilen bir hukuk düzeni de mi bir şey anlatmıyor acaba?

Kendilerini otoriter buyruklara kuyruk olarak teslim eden halklar ve bireyler uzun, koyu, kesif, karanlık pişmanlıkları da peşinen kabul eder!

Allah geçinden versin tabii, kendi ömrü yetmeyenin çocuklarına bırakacağı da böyle bir pişmanlık mirası olur.

Bir düşünün artık, bu iyi bir şey mi!

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.