Bundan sonrası önemli

  • 2.01.2015 00:00

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, 7 Haziran’dan sonra AKP’ye izlettiği strateji ve uygulattığı güvenlik politikalarıyla hem MHP’den hem de HDP’ye oy veren muhafazakâr Kürtlerden oylarını geri aldı. HDP barajı kıl payı geçerek AKP’nin tek taraflı bir anayasa yapmasını engellemiş oldu.

Kuşkusuz seçim sonuçlarının tartışılmaz yanı AKP’nin tek başına iktidar olmasıdır. Ancak bundan sonra önemli olan AKP’nin özellikle Erdoğan’da toplanmış gücü ne ölçüde sınırlayacağıdır. Davutoğlu artık seçim zaferi kazanmış bir başbakan olarak sorumsuz olan cumhurbaşkanına karşı kendi sorumluluğunu hatırlatarak yetkilerine sahip çıkacak mıdır? Erdoğan buna fırsat verecek midir?

AKP iktidarı ülkeyi hukuksuz zeminden meşru hukuka dayalı bir zemine taşıyabilecek midir? Sivil bir anayasayı tartışmaya açabilecek midir?

Kuşkusuz seçim sonuçları ülkede bir muhalefet sorunu olduğunu da gösteriyor. Muhalefet partilerinin ve özellikle CHP’nin neden iktidar seçeneği olamadığını analiz etmesi gerekiyor.

[email protected]

www.umitkardas.com

twitter.com/umit_kardas

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.