G7 zirvesinden Zarrab tedbirleri

  • 31.05.2016 00:00

 Bildiğiniz gibi yolsuzluk en büyük küresel sorunlardan sayılıyor artık. Çünkü yolsuzluk insanlık değerlerine ters düşüyor.

Nasıl mı?

Şöyle; yolsuzluk, yasaların uygulanmasını engelliyor, demokrasi ve adil rekabeti bozuyor.

İşte bu nedenle yolsuzluğa karşı küresel düzeyde kolektif ve bireysel mücadele gerekiyor. Yine yolsuzluk ekonomik büyümeyi yavaşlatıyor, sürdürülebilir gelişmeyi engelliyor, barışı ve güvenliği ortadan kaldırıyor.

Gelelim şimdi bu kısa açıklamayı niye yaptığımıza…

Yaptık, çünkü; 26-27 Mayıs 2016’da gelişmiş yedi ülkenin ya da G7’nin liderleri Japonya’nın Ise-Shimabölgesinde toplandılar.

Peki, kim bu liderler” sorusu hemen akla gelebilir.

Cevaplayalım; Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Japonya Başbakanı Shinzo Abe, İngiltere Başbakanı David Cameron, ABD Başkanı Barack Obama ve bu liderlerle birlikte Avrupa Konseyi BaşkanıDonald Tusk ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker G7 zirvesine katılan liderler olarak sıralanıyor.

İşte bu zirvenin sonuç bildirgesinde ekonomi, mülteci sorunu, ticaret, altyapı, sağlık, kadın, bilgisayar, iklim, enerji başlıkları arasında yolsuzlukla mücadele ilk sıralarda yer aldı.

Niye böyle oldu?

Böyle oldu, çünkü; artık yolsuzluk küresel sorun olarak kabul edildi. Dolayısıyla bu küresel soruna karşı iki yeni küresel organizasyonun kurulması kararlaştırıldı bu zirvede. Ve G7 zirvesi sonuç bildirisindeBirleşmiş Milletler Yolsuzluğa Karşı Mücadele Anlaşması organizasyonunun (UN Convention Against Corruption UNCAC) kurulacağı açıklandı. Yine bu organizasyona ek olarak OECD bünyesinde Rüşvete Karşı Anlaşma organizasyonunun (Anti-Bribery Convention) geliştirileceği belirtildi. Böylece yolsuzluğa karşı küresel düzeyde iki yeni kuruluş ortaya çıktı işte bu zengin yedi ülkenin son zirvesinde.

Peki, ne yapacak bu kuruluşlar?

Bu kuruluşlar; kamu alımlarında şeffaflığın sağlanması, finansal şeffaflığın artırılması ve yolsuzluğa karşı kurumsal kapasitenin inşasıyla bunlara ek olarak kuralların uygulanmasının sağlanmasıyla görevli olacaklar. Yani kurallara uymayanlara yaptırım güçleri olacak. Küresel düzeyde yolsuzluğu takip edecekler. Bu arada sonuç bildirgesinde yolsuzluğa karşı mücadele ajandasına G7’nin bağlı kalacağı da taahhüt edildi.

Peki, ne anlama geliyor bütün bunlar?

Şu anlama geliyor; artık yolsuzlukla mücadele küresel düzeyde kurum ve kurallarla takip edilecek. Yani yolsuzluk ulusal olmaktan çıkacak. Küresel ısınma ve iklim değişikliği gibi küresel düzeyde takip edilecek.

İşte bu nedenle Amerika’dan gelen son haberlerin bu G7 bildirgesiyle bağlantısı olabilir.

Anlayacağınız G7 liderler zirvesi sonuç bildirgesinin ayrıntılı metni okunduğunda Zarrab olayının belki de ilk küresel vaka olarak ele alınabileceğini akla getiriyor.

suleymanyasar26@gmail.com

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Hack Forum Hacker Forum Hack Forumu Warez Forumu Hacker Sitesi Hacking Forum illegal forum illegal forum sitesi warez scriptler nulled forum crack forumu hacking forumu illegal hack forumu hacking forums