Taze meyve altından daha çok kazandırdı

  •  

 Dün Merkez Bankası Eylül ayı fiyat gelişmelerini açıkladı. Buna göre taze meyve ve sebze fiyatları Eylül ayında yüzde 7,42 oranında arttı. Yine Eylül ayında altın fiyatları yüzde 6,17 oranında çoğaldı. Yani taze meyve ve sebze fiyatındaki artış Eylül ayında altının fiyatındaki artışı geçti.

Bu arada Merkez Bankası’nın açıklamasına göre taze meyve ve sebzenin de içinde bulunduğu gıda ve yemek hizmetlerinin yıllık enflasyonu yüzde 11,56’ya yükseldi. Yine gıda ve yemek hariç yıllık enflasyon yüzde 6.36 oldu.

Kısaca Merkez’in verilerine göre; gıda fiyatlarındaki artış neredeyse bu ülkenin genel tüketici enflasyonun yarısını oluşturduğu ortaya çıktı.

Peki, niye gıda fiyatları hızla yükseliyor?

Yükseliyor, çünkü AKP hükümetleri 13 yıldır tarıma gerekli kaynakları ayırmadı. Bu ülkenin kaynaklarını lüks AVM, lüks konut, lüks lokanta ve lüks otomobile yöneltildi. İşte bu nedenle Konya Ovası Sulama Projesi ve GAP bitirilemedi. Hâlbuki sadece GAP 63 milyar dolar olan Türkiye’nin yıllık tarımsal üretimini üç katına çıkartacaktı. Ama olmadı. AKP iktidarı 13 yılda GAP’ı tamamlamadı. Yine Konya Ovası Sulama Projesi’ni bitiremedi. Niye bitiremedi? Çünkü 2015 yılı programına göre, toplam kamu yatırımlarının ancak yüzde 9,4’ü tarıma ayrıldı.

Gelelim tarımsal desteklere…

Mukayese edebilmek için hemen rakamsal bir örnek verelim; AKP hükümeti, 2013 yılında Mısır, Pakistan, Azerbaycan, Tunus’un da içinde bulunduğu ülkelere 3,3 milyar dolar kalkınma yardımı yaptı. Aynı yıl Türkiye’de devletin verdiği tarımsal destekler 8,7 milyar lira oldu. Yani 2013’te diğer ülkelere 7 milyar lira kalkınma yardımı veren AKP hükümeti, aynı yıl, kendi çiftçisine ancak 8,7 milyar lira destek verebildi. İşte bu rakam bize Türkiye’de tarıma önem verilmediğini ve tarımsal üretimin neden yeterli olmadığını gösteriyor.

Anlayacağınız ideoloji ihraç etmek için diğer ülkelere yapılan yardımlar, bu ülke istihdamının yüzde 24’ünü sağlayan çiftçiye verilseydi gıda fiyatları hızla artmazdı. Dolayısıyla vatandaş böyle aşırı yüksek gıda fiyatlarıyla karşılaşmazdı. Bu arada unutmadan, dünyada gıda fiyatlarının petrol fiyatlarındaki gerileme nedeniyle hızla azaldığını belirtmekte fayda var.

[email protected]

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.