Şanghay çöktü euro güvenilen liman oldu

  • 27.08.2015 00:00

 Hatırlayacaksınız Türkiye’de Avrupa Birliği karşıtları euronun yürürlükten kalkacağını ve Avrupa Birliği’nin dağılacağını hep söylediler. Ama yaşanan son krizde euro güvenilir liman oldu. Ve euro/dolar paritesi 1.17’ye yükseldi. Dün öğle saatlerinde euro/dolar paritesi 1.14 düzeyindeydi.

ÇİN YÜZDE 7 DEĞİL YÜZDE 4 BÜYÜR

Peki, niye euroya talep arttı ve euro güvenilen bir liman oldu?

Bildiğiniz gibi Çin hakkında pek doğru bilgi elde edilemiyor. Çinli uzmanlara göre Çin ekonomisi bu yıl yüzde 7 oranında büyüyecek. Ama Amerikan iktisatçılar bu yüzde 7’lik büyümeye inanmıyorlar. Petrol kullanımı ve petrol fiyatlarına bakarak Çin ekonomisinin 2015’te ancak yüzde 4 oranında büyüyeceğini düşünüyorlar. İşte bu nedenle Çinli şirketlerin hisse fiyatları geriliyor. Tabii bu durum Amerikan ekonomisini de etkiliyor. Çünkü Amerikalılar Çin’e tahvil satarak kendilerini finanse ediyorlar.

 

UCUZ ÇİN EMEĞİNİN TASARRUFLARI SAYESİNDE AMERİKALILAR LÜKS HAYAT YAŞIYOR

Yani Çinliler çalışıyor Amerikalılara borç veriyorlar. Bu arada yeri gelmişken Çin’in, Amerikan Hazinesi’ne, 1 trilyon 271 milyar dolar borç verdiğini belirtelim. Böylece ucuz Çin emeğinin tasarrufları sayesinde Amerikalılar lüks hayat yaşıyorlar. Hâlbuki şimdi Çin ekonomisi yavaşlayınca bu mutlu yaşam sürdürülemeyebilir. İşte bu nedenle toparlanan ve bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 1 büyüyen Euro Bölgesi yatırımcıya güven veriyor. Dolayısıyla euro yatırımcı için güvenli liman oluyor. Bu arada Alman ekonomisini unutmamalı. Almanya bu yıl yüzde 1,7 oranında büyüyecek. Bu büyüme hızı Euro Bölgesi’nin büyüme beklentisi yüzde 1,4’ü aşıyor. Bu arada Yunanistan sorununun çözülmesi ve Yunanistan’ın yeniden seçime gitmesi Çipras’ın sürdürülebilir bir hükümet kurmasına olanak sağlayacağı tahmin ediliyor. İşte bütün bu gelişmeler euroya ve Avrupa Birliği’ne güven sağlıyor.

 

AVRUPA BİRLİĞİ YERİNE ŞANGHAY BEŞLİSİ DİYEN AKP YÖNETİCİLERİ HERHÂLDE YENİ GELİŞMELERİ GÖRÜRLER

Gelelim bütün bunları niye anlattığımıza…

Anlattık çünkü son dönemde AKP üst düzey yöneticileri Avrupa Birliği’nden çıkıp Şanghay Beşlisi’ne girmemizin gerektiğini sürekli ileri sürdüler. Oysa son gelişmeler bize Şanghay’ın pek de güvenilir olmadığını söylüyor. Avrupa Birliği ve onun para birimi Euro’nun yaşanan bu son krizde yine sığınılacak güvenilir liman olduğunu bize gösterdi.

O hâlde Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne sıkı sıkı sarılmasında fayda var. Çünkü Türkiye ihracatının yüzde 43’ünü, ithalatının yüzde 37’sini Avrupa Birliği’nden yapıyor. Oysa Orta Doğu hariç diğer Asya ülkelerine, bu ülke, ihracatının ancak yüzde 7’sini, ithalatının yüzde 25’ini yaparak yüksek tutarlı dış ticaret açığı veriyor. Bu tablo karşısında hayal kurmaktan vazgeçip gerçekçi olmakta fayda var.

suleymanyasar26@gmail.com

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Hack Forum Hacker Forum Hack Forumu Warez Forumu Hacker Sitesi Hacking Forum illegal forum illegal forum sitesi warez scriptler nulled forum crack forumu hacking forumu illegal hack forumu hacking forums