AKP artık Türkiye partisi değil

  • 11.08.2015 00:00

 AKP, Türkiye’de kapsayıcı bir partiydi. Yani Türkiye partisiydi. Ama artık bu özelliğini kaybetti.

Niye böyle bir tespit yapıyoruz?

Çünkü bu yılın ilk beş ayında 36 milyar dolar tutarında yabancı sermaye bu ülkeyi terk etti. Bu arada aynı sürede 2 milyar dolar tutarında Türkiye’de oturanların doğrudan yabancı sermaye ihracı oldu. Yani bu yılın ilk beş ayında tam 38 milyar dolar tutarında sermaye Türkiye’yi terk etti. Böylece en çok ihtiyacımız olduğu dönemde kıt olan üretim faktörü sermaye ülkemizi terk etti. Dolayısıyla büyüme hızı gerilediKişi başına gelir düştü.

Peki, niçin sermaye Türkiye’yi terk ediyor?

Ediyor, çünkü sermayenin Türkiye’yi terk etmesinin nedeni bu ülkede yatırım ikliminin bozulmasıoluyor. İşte yatırım ikliminin bozulması AKP’nin Türkiye partisi olma özelliğini kaybetmesinden kaynaklanıyor. Çünkü AKP kapsayıcı bir partiydi. Hattâ AKP diğer partilere “bizden başka hiçbir parti Türkiye’de her yöreye gidip miting yapamaz, o bölgeye şu bölgeye giremez” diyordu. Hattâ CHP’ye MHP’ye ve HDP’ye gidin miting yapın da bir görelim bakalım şeklinde meydan okuyordu. Ama bundan böyle artık kendisi de öyle kolayca her yörede girip miting yapamayacak gibi görünüyor. Ve 7 Haziran seçimlerinde AKP’nin beş ilde milletvekili çıkartamadığını hatırlatalım. Daha önce bu rakam üç ille sınırlı kalmıştı.

Gelelim şimdi yeni kapsayıcı partiye…

Şimdi hemen aklınıza “Peki, yeni kapsayıcı parti hangisi oluyor” sorusu gelebilir. Cevaplayalım;Türkiye’nin yeni kapsayıcı partisi CHP oluyor.

Niye” diye sorarsanız. Şöyle; CHP, artık daha barışçı ve ekonomide yapıcı bir dil kullanıyor.Ekonominin toparlanması için yatırım iklimini düzelten mesajlar veriyor. Duran ekonomiyi canlandırmak için tutarlı politika tasarımları öneriyor. Zorda kalan dar gelirliye, emekliye, işçiye, memura sahip çıkıyor. Oysa AKP tam aksine işçiyi, memuru iş verene şikâyet ediyor. Dolayısıyla iş barışını bozuyor. Bu arada duran ekonomiyi canlandıracak bir önerisi de yok AKP’nin.

Anlayacağınız AKP artık Türkiye partisi değilÇünkü kapsayıcılığı yok. Bundan böyle CHP kapsayıcı politikalarıyla Türkiye partisi olma yolunda hızla ilerliyor. Eğer bir engel çıkmazsa artık CHP Türkiye partisi olacak. Şimdiden belirtmekte fayda var.

[email protected]

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.