Ekonomi, krizden nasıl çıkabilir

  • 15.06.2015 00:00

 Bildiğiniz gibi AKP Hükümeti düştü. Ve istifa etti. Çünkü 7 Haziran seçimlerinde AKP ancak 258 milletvekili çıkarabildi. Oysa hükümet olabilmek için en az 276 milletvekili gerekiyor. Fakat buna rağmen istifa etmiş AKP Hükümeti kararlar almaya devam ediyor. Örneğin geçen hafta hükümet kambiyo rejimini değiştirip  döviz ithal ve ihracını bankacılık sistemin dışına çıkartarak 32 Sayılı Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkındaki Karar’ının tutarlılığını bozdu.

Niye bozdu?

Bozdu, çünkü Turgut Özal 1984 yılında Türk parasının ithal ve ihracını serbest bırakırken işlemlerin sadece bankalar üzerinden yapılabileceğini belirlemişti. Oysa düşmüş AKP Hükümeti Türk parası ithal ve ihracını banka sistemi dışına çıkartarak her türlü suiistimale kapı açtı. Yine aynı hükümet atamalar yaptı. Hâlbuki düşürülen hükümet sadece maaş ödemelerini yani bütçedeki otomatik ödemelerin yapılmasına onay verebilir. Bunun dışında hiçbir işlem yapamaz.

Niye yapamaz?

Yapamaz, çünkü seçmen bu hükümete sana daha önce verdiğim yetkiyi geri aldım, 8 Haziran’dan itibaren beni temsil edemezsin, dedi.

 

SEÇMENİN GİT DEMESİNE RAĞMEN HÜKÜMET YETKİSİZ İŞLEM YAPIYOR

Peki, niye anlattık bütün bunları?

Şundan anlattık. AKP Hükümet’i seçmenin git demesine rağmen yetkisiz işlemler yapacağını geçen hafta gösterdi. İşte bu nedenle TBMM’de 292 milletvekiliyle çoğunluğu olan üç parti CHP, MHP, HDP hükümetin kurulması ya da görev verilmesini beklemeden derhal harekete geçip son bir buçuk yılda çıkartılan antidemokratik yasaları tek bir kanunla yürürlükten kaldırmalı. Ve yine ekonomiyi canlandırmak için Ramazan ve Kurban Bayramı öncesi emekliye iki maaş ikramiye verilmesini aynı yasada sağlamalı. Aksi takdirde ekonomide kriz derinleşecek. Bu arada antidemokratik yasalarla düzenlenen; makul şüphe, çıplak arama, mal müsaderesi, muhaliflere vergi terörü, bağımsız kurullara müdahale ve memur güvencesini ortadan kaldıran haksız düzenlemelerin  derhal yürürlükten kaldırılması gerekiyor. Hemen belirtelim Cumhurbaşkanı yasaları bir defa geri çevirebiliyor. Aynı yasa tekrar gönderildiğinde yayınlamak zorunda.

 

TÜRKİYE EKONOMİSİ İKİ ÇEYREK ÜSTÜSTE KÜÇÜLDÜ

Şimdi gelelim ekonomik krize…

Bildiğiniz gibi AKP Hükümeti Türkiye ekonomisini krize soktu.

Niye krize soktu?

Çünkü geçen hafta açıklanan büyüme rakamlarına göre 2014’ün son çeyreğinde ve 2015’in ilk çeyreğinde Türkiye ekonomisi sabit Türk Lirası fiyatlarla ve cari dolar fiyatlarıyla küçüldüÜst üste iki çeyrek küçülen ekonomi bildiğiniz gibi resesyona ya da durgunluğa girmiş sayılır. Yani bunun diğer adı ekonominin küçülmesidir. İşte bu nedenle Türkiye ekonomisi büyüyemediği için krizdedir.

O hâlde ekonomiyi bu krizden çıkartıp büyümeye geçirebilmek için derhal öngörülebilir hukuk sisteminin kurulması şart. Aksi takdirde bu ülkede yatırım yapılmaz. Zaten yatırımların ve sanayi üretiminin durduğunu milli gelirin küçülmesi bize gösteriyor.

Anlayacağınız, ülkeyi ekonomik krize sokan AKP Hükümeti derhal ekonominin yönetiminden uzaklaştırılmalı.

 

Milli gelir

Yıl       Çeyrek         Sabit fiyatlarla (Milyon  TL)        Cari fiyatlarla (Milyon  $)

2014     Yıllık                       126.070                                                 800.101

  1. 29.413                                                 186.961
  2. 907 202.407
  3. 645 214.751
  4. 104 196.989
  5. Yıllık
  6. 089 180.506

[email protected]

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.