Türk parasında tuhaf hareketler

 • 6.02.2015 00:00

 Türk parası son iki ayda yüzde 10 oranında değer kaybetti. Ama TÜFE bazlı reel kur endeksi son iki ayda 113.14’den 116.85’e yükseldi. Yine TÜFE bazlı reel kur endeksi gelişmiş ülke para birimleri karşısında son iki ayda 123.41 düzeyinden 127.95’e yükseldi.

Peki, ne anlama geliyor bütün bu gelişmeler?

Hemen cevaplayalım. Şu anlama geliyor; Türk parası son iki ayda nominal olarak değer kaybederken reel olarak değer kazanıyorYani diğer ülkelerin ürettiği malların Türkiye’de üretilen mallara göre fiyatları düşüyor ya da Türkiye’de üretim maliyetleri göreli olarak artıyor.Şöyle ki; Avrupa’da 200 dolara üretilen bir buzdolabı, Türkiye’de 233 dolara üretiliyor artık. İşte bu nedenle Türk parası nominal olarak değer kaybediyor ama bu arada rekabet gücünü yitiriyor.

Peki, niye Türk parasının nominal ve reel değerinde böyle tuhaf bir gelişme oluyor?

Oluyor, çünkü dünyada ham petrol fiyatları yüzde 50 oranında gerileyince bu gerileme diğer ülkelerde iç fiyatlara aynı oranda yansıtılıyorAma Türkiye’de, dünyada ham petrol fiyatı yüzde 50 oranında gerilediğinde iç fiyatlara yüzde 15 oranında gerileme olarak yansıtılıyor. Dolayısıyla Türkiye’de üretim maliyetleri diğer ülkelere göre çoğalıyor. Ve bu durum Türkiye’nin ihracatına gerileme olarak yansıyor.

Hattâ son dönemde Türkiye’nin ihracat rakamlarının gerilemesinin bir nedeninin bu tuhaf gelişme olduğunu söyleyebiliriz. Bildiğiniz gibi 2015 yılı ihracat hedefi 160,5 milyar dolar tutarındaydı. Ama 157 milyar dolarda kaldı. Yine Ocak 2015 yılı ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,8 oranında geriledi. İşte bu rakamlar bize ihracatın iyi gitmediğini gösteriyor.

 

MERKEZ BANKASINA NİYE SALDIRIYORLAR?

Gelelim bütün bunları niye anlattığımıza…

Anlattık, çünkü ihracat azalınca Türkiye’nin kur politikası nedeniyle rekabet gücünü kaybettiğini düşünen politikacılar Merkez’e saldırıyorlarHâlbuki Türkiye’nin son dönemde rekabet gücünü kaybetmesi para politikasından kaynaklanmıyor.

Neden kaynaklanıyor peki?

Maliye politikasından kaynaklanıyor. Çünkü Türk parası son iki ayda yüzde 10 oranında değer kaybettiği hâlde küresel petrol fiyatlarındaki düşüş iç fiyatlara yeterli oranda yansıtılmadığından reel kur endeksi yükseliyor. Bunun nedeni, petrol üzerindeki vergilerin azalması korkusu oluyor. Çünküakaryakıt üzerinden alınan dolaylı vergiler toplam vergi gelirlerinin üçte birini oluşturuyor. Dolayısıyla bütçe açığı artacak korkusuyla, petrol fiyatlarındaki gerileme, iç fiyatlara yansıtamayınca bu defa Türkiye’nin ihracatı azalıyor.

O hâlde ihracatı artırmak için önümüzdeki dönemde Türk parası daha yüksek oranda değer kaybedebilir. Aksi takdirde ihracat azalmaya devam eder. Anlayacağınız ekonomi zor bir döneme girdi.

[email protected].com

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (11)

 • D
  D
  20.12.2012 10:04

  TARZAN, BİR KONUDA ÇOOOK HAKLISIN."KESER DÖNER SAP DÖNERR........

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  20.12.2012 11:47

  kim basmış bu tarzanın kuyruğuna yaaaa, ilk dafa tarzanı can havliyle imdattttttt diye bağırırken gördüm

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  20.12.2012 16:54

  nasıl bir sitesiniz. hiç objektif değilsiniz. bir saat önce 2 yorum 1 bekleyen yorum yazıyordu. şimdi sadece 2 yorum yazıyor. niyr yorumun birini tamamen yok ettiniz.yoksa yazarınız veya yazısı eleştirilmicek mi? yoksa namusdan bahseden yazarınızın foyalarımı ortaya dökülüyor

 • Editör.. Düzce Yerel Haber
  Editör.. Düzce Yerel Haber
  20.12.2012 17:22

  Değerli okurumuz. Yönetim paneli sitesinde yorumlara dokunulmadan, kişi haklarına saldırıların dışında tüm yorumlar objektif olarak yayınlanıyor. Fakat uyarınız üzerine baktığımızda bu köşe yazısı için sadece 3 yorum görünüyor. Bilgilerinize...

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  22.12.2012 00:42

  Tarzan, ne bu şiddet bu celal!

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  22.12.2012 00:42

  Tarzan, ne bu şiddet bu celal!

 • KAFKASLI
  KAFKASLI
  29.12.2012 11:53

  "Değerli okurumuz. Yönetim paneli sitesinde yorumlara dokunulmadan, kişi haklarına saldırıların dışında tüm yorumlar objektif olarak yayınlanıyor" DEMİŞTİNİZ SAYIN SİTE YÖNETİCİLERİ. O 2 GÜNDÜR BEKLEYEN YORUMDA HAKARET YOK,KİŞİLİK HAKLARINA SALDIRI YOK. SADECE ACİZANE TAVSİYE VAR. OBJEKTİFLİĞİNİZİ GÖRDÜKKKKKK...!!!!!!!

 • cipsi
  cipsi
  7.01.2013 20:26

  Halimeye yapılanlar kişi lik haklarına saldırı sanılırda sübjektif olur.

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  8.01.2013 17:30

  Düzce Yerel Haber sitesi editörüne ve Tezcan Sönmeze şükranlarımı iletirim. Gerek site editörü , yorumları iyi analize ederken; Tezcan Sönmezin haklı çıkışına katılıyorum. Site editörü okuruna cevap verecek kadar hassas. Sitenize yazan tüm yazarları okuyor ve acizane yorumlarımı gönderirken; kimseyi incitmeden tarafsız yorumladığımın farkındasınız. Kimi yayınlanmayan yorumlarımın , siteyi deneme amaçlı olduğunu belirtirim. Halimenin , horlanan kadınları temsil etmesi gerekirken , Kimi geçmişin sözüm ona şairleri mi, ? halk ozanları mı? ( özay gönlüm ) Halimeyi vezir mi yoksa ,rezil mi etti? Ben geçmişin çarpıklıklarını iğnelerken hangimiz objectif?

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  9.01.2013 10:10

  SİTE EDİTÖRÜ, YORUM HALA BEKLİYOR

 • cuvaldız
  cuvaldız
  11.01.2013 17:44

  Özay Gönlüm şairmiş ( halk ozanı) ?!!. Nasılda yalınayak Fadimenin Türküçü IRMIZANı şairliğe soyunmuş ? .Bir yorumcuda hala kendinin dakikada 30km hızla döndüğünün farkında değilde , keser ve sapıyla uğraşıyor?