Kişi başına gelir 10 bin doların altında

  • 11.12.2014 00:00

 Dün büyüme rakamları açıklandı. Buna göre bu yılın dokuz aylık büyüme rakamı yüzde 2,8 oranında oldu. Yani zaten düşük olan 2014 yılı hedefi yüzde 3,3 büyüme oranını tutturmak da artık zorlaştı. Çünkü üçüncü çeyrekte Türkiye ekonomisi yüzde 1,7 oranında büyüdü. Dolayısıyla sanayi üretim verilerine bakıldığında dördüncü çeyrekte büyüme hızının yükselmesi pek olası görünmüyor.

Tabii ekonomide büyüme zayıf olunca kişi başına gelir çoğalmıyor, refah artacağına azalıyor. İşte bugün bir de kişi başına gelire harcanabilir gelir açısından bakalım.

Türkiye’de kişi başına gelir, milli gelir nüfusa bölünerek bulunuyor. Aslında bu hesap doğru değil.

Niye doğru değil?

Değil, çünkü kişi başına harcanabilir geliri doğru göstermiyor bu hesaplama yöntemi. Doğru göstermemesinin nedeni de şu: vergiler ve transfer harcamaları yansıtılmıyor bu hesaba. Hâlbuki vatandaşın gelirini doğru ölçmek için kişi başına harcanabilir geliri (disposable income) bulmak gerekiyor.

Gelelim kişi başına harcanabilir gelirin nasıl hesap edileceğine…

Bu yöntemde ödenen vergileri kişi başına gelirden düşmek, ardından transfer harcamalarını kişi başına ilave temek gerekiyor. Böylece bulunan rakamın, kişilerin harcanabilir gelirini daha doğru ifade ettiğini söyleyebiliriz.

Bütün bunları niye anlattığımıza gelince…

İşte bu yukarıda anlattığımız hesaba göre; Orta Vadeli Program’da 2014 yılı için ortalama dolar kuru 2,17 liradan 10 bin 537 dolar olarak gösterilen kişi başına gelir yine aynı kurdan 9 bin 985 dolara geriliyor. Hemen hatırlatalım geçen yıl yani 2013’te kişi başına harcanabilir gelir 10 bin 145 dolar düzeyindeydi.

Ve son altı yıldır kişi başına gelirin 10 bin dolar düzeyinde kaldığını söyleyip dertleniyoruz. Aslında bırakın 10 bin dolarda kalmayı, kişi başına harcanabilir gelir hesabında geriye gittikVe 10 bin doların altına düştük.

 

***

 

Amerikan ordusu plastik tabancaya geçiyor

 

Amerikan ordusu otuz yıldır Beretta marka tabanca kullanıyor. Bildiğiniz gibi Beretta İtalyanların 500 yıl önce geliştirdiği bir tabanca markası olarak biliniyor. Ve Beretta tabanca fabrikası Maryland’da üretim yapıyor.

Fakat şu sıralar Pentagon yeni bir tabanca için temaslarda bulunuyor. Bu yeni tabanca temaslarında, alüminyumdan yapılan Beretta’nın başlıca rakibi Avusturya malı plastikten yapılan Glock tabancaları oluyor. Glock tabancalar hem hafif hem de kullanışlı.

Bir de plastik, metallere göre daha kolay şekillendiğinden ele daha uygun gelecek biçimde imal edilebiliyor plastik tabancalar. Yine kadınlar da Glock tabancayı çok kolay kullanabiliyorlar.

Bu arada ünlü tabanca üreticisi Smith & Wesson da plastik tabanca rekabetine giriyor. Pentagon’un plastik tabancayı tercih etmesini mantıklı buluyor Smith & Wesson yetkilileri. Ve daha önce tüfeklerin değiştiğini, ağır ağaç ve metalden yapılan tüfeklerin yerine Vietnam savaşında plastikten yapılan hafif tüfeklere geçildiği hatırlatılıyor. Böylece tabancaların plastikten olmasının silah bütünlüğünü sağlayacağını belirtiyor uzmanlar.

Kısaca artık Amerikan ordusunda metal tabanca yerine plastik tabancalar kullanılacak. İşte böyle.

[email protected]

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.