Davutoğlu doları geriletebilir

  • 20.11.2014 00:00

 Başbakan Ahmet Davutoğlu apar topar bugün Bağdat’a gidecek. Ardından yarın Erbil’e geçecek. Hatırlayacaksınız Irak Dışişleri Bakanı İbrahim El Caferi 5 Kasım’da Türkiye’yi ziyaret etti. Ve iyi ilişkiler kurmak istediklerini söyledi.

Şimdi Davutoğlu, Bağdat’a gidip yeni Başbakan Haydar El İbadi ile görüşecek. Ve bu ziyaret Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakan olarak 2011’de yaptığı Bağdat ziyaretinin ardından başbakan düzeyinde ilk ziyaret oluyor. Demek ki merkezî Irak ile sorunların çözülmesi için yeni bir adım atılıyor. Böylece merkezî Irak hükümetinin Kürt bölgesinin petrol satışını engellemek için açtığı davalar düşecek. Dolayısıyla Irak Kürdistan Yönetimi kolayca petrolünü satabilecek.

İşte şimdi gelelim bu ziyaretin ekonomik sonuçlarına...

Bildiğiniz gibi Irak Kürdistan Bölgesi’nden ihraç edilen petrol miktarı 2014 ağustosunda günlük 180 bin varil düzeyindeydi şimdi 300 bin varile yükseldi. Bu miktar yıl sonunda günlük 400 bin varile, 2015’in ilk çeyreğinde günlük 500 bin varile yükselecek. Ve giderek petrol sevkiyatı artacak.

Bugüne kadar Kürt bölgesi 2 milyar 87 milyon dolarlık nakit, 775 milyon dolarlık ayni petrol sattığını açıkladı. Böylece gelecek yıl ortalama günlük 700 bin varil satış miktarına ulaşılırsa elde edilecek yıllık petrol geliri 20 milyar dolara çıkabilir. Hatta üretim arttığı takdirde bu tutar daha da yükselebilir.

KÜRTLER, TÜRKİYE’DEN YILDA 44 MİLYAR DOLARLIK PETROL GÖNDEREBİLİR

Peki, Irak Kürt Bölgesi petrolünün taşınması için en uygun ve güvenli bölge neresi oluyor?

Bildiğiniz gibi bu güvenli boru hattı Kerkük- Yumurtalık boru hattı oluyor. Yine bu hattın günlük taşıma kapasitesi 1 milyon 600 bin varil olarak biliniyor. O hâlde şu anda hazır taşıma hattı mevcut. Yani mevcut bu hattan yıllık 44 milyar dolarlık petrol Akdeniz’e kolayca sevk edilebiliyor. O hâlde bu tutardaki para hem Irak merkezî hükümeti, hem Kuzey Irak Kürt Bölgesi hem de Türkiye için önemli.

İşte Başbakan Davutoğlu, Irak Başbakanı İbadi ile sorunları çözüp dönerse Türkiye yasal yollardan hem ucuz petrol elde edebilecek hem de bölgenin petrol gelirine dolaylı olarak paydaş olabilecek.

Bu arada hemen belirtelim, dün Erbil’de büyük bir patlama oldu. Dört kişi hayatını kaybetti. VeBBC bunun bir intihar saldırısı olduğu ileri sürdü. Ardından bu patlamayı IŞİD üstlendi. Dolayısıyla bu intihar saldırısının Davutoğlu’nun Erbil ziyaretine dönük bir gözdağı olabileceği de söylenebilir. Yani bu, yeni gelişmeye karşı olanların bir saldırısı olabilir.

Tekrar ekonomiye dönersek; eğer bir olumsuz gelişme olmadığı takdirde Davutoğlu’nun ziyaretinin ardından Kuzey Irak Kürt Bölgesi petrolünün ihracatında yaşanan bu olumlu gelişme Amerikan Doları karşısında Türk parasını değerlendirebilir. AnlayacağınızDavutoğlu’nun Irak ziyaretinin ekonomiye ilk etkisi döviz fiyatları üzerinde olacak.

[email protected]

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.