Türkiye'nin yüzde 74’ü kapitalizmden memnun

  • 15.10.2014 00:00

 Kapitalizmden en çok Vietnamlılar, Güney Koreliler, Çinliler ve Türkiyeliler memnunlar. Ve sürmesini istiyorlar. Bu yılın ilkbaharında Pew Research tarafından yapılan ve 9 Ekim’de tamamlanan araştırmada 44 ülkeden zengin ve fakir pek çok insana şu basit soru soruldu:

Kapitalizmden memnun musun?

Bu soruya, dünya nüfusunun yaklaşık üçte ikisi kapitalizmden memnun olduğunu belirtti.

Gelelim şimdi en çok memnun olanlara...

Kapitalizmden en çok memnun olanlar Vietnamlılar; yüzde 95’i memnun kapitalizmden. Ardından yüzde 78 memnuniyetle Güney Koreliler geliyor. Üçüncü sırada yüzde 76 memnuniyetle Çinliler yer alıyor.

Kapitalizmden memnuniyet sıralamasında Türkiyeliler dördüncü sırada yer alıyorlar, vatandaşlarımızın yüzde 74’ü kapitalizmden memnun. Yüzde 20’si memnun değil.

AMERİKALILAR KAPİTALİZMİN POSTER ÇOCUĞU OLDU

Tabii bu arada kapitalizmden en çok memnun olacakları düşünülen Amerikalılar yüzde 70 memnuniyet oranıyla yüzde 73 memnuniyet belirten Almanların gerisine düşüyorlar.

Sıralama da diğerler ülkeler şöyle yer alıyor:

Fransızlaryüzde 60, İtalyanlar yüzde 57, Ruslar yüzde 53, Japonlar yüzde 47, Yunanlılaryüzde 47, İspanyollar yüzde 45, Meksikalılar yüzde 42 memnuniyet belirtiyorlar.

Gelelim kapitalizmden hiç memnun olmayana...

Arjantinlilerkapitalizmden hiç memnun değiller. Ancak yüzde 33 Arjantinli memnun olduğunu belirtiyor kapitalizmden. Araştırmanın bu sonuçlarına göre, kapitalizmden memnun olmayan Arjantinlilerin bu tercihinde ülke borçlarını ödeyemeyerek temerrüde düşmelerinin önemli rol oynadığı düşünülüyor.

Yine İspanya ve Yunanistan’da yüzde 25 oranındaki işsizliğin kapitalizmden memnuniyetsizliğe neden olduğu ileri sürülüyor.

Peki, Amerikalılara ne demeli... Kapitalizmin merkezi olarak görülen ABD’de insanların yüzde 30’u kapitalizmden memnun değil. İşte bu nedenle Amerikalılara kapitalizmin poster çocuğudiyorlar.

[email protected]

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.