CENGİZ ÖMER ALTINOK'U KAYBETTİK

CENGİZ ÖMER ALTINOK'U KAYBETTİK
15.08.2021 - 08:17
Güncelleme 16.08.2021 - 07:11
Özel Haber
7326

Tarihsel TKP'nin Marmara Bölge Komitesi Üyesi, TKP Gölcük Davası sanığı Cengiz Ömer Altınok vefat etti.

Bir süredir sağlık sorunları yaşadığı öğrenilen Cengiz Ömer Altınok’un Ankara’da tedavi gördüğü hastanede Cumartesi günü akşam saatlerinde vefat etti.

Altınok’un cenazesi bugün (15.08), ikindi vakti, Zonguldak merkezdeki Uzun Mehmet Camisi'nden alınarak Kırat'taki yeni belediye mezarlığında defnedilecek.

Cengiz Ömer Altınok'un vefat haberini sosyal medya hesabından duyuran yoldaşı ve dava arkadaşı Ahmet Öztürk, “ bir ömrü barış, eşitlik ve toplumsal adalet mücadelesine; savaşsız sömürüsüz bir dünya düşüne adadı” ifadelerine yer verdi.

***

Tarihsel TKP'nin Marmara Bölge Komitesi Üyesi, TKP Gölcük Davası sanığı sevgili ağabeyim, mücadele arkadaşım Cengiz Ömer Altınok'u kaybettik. Bir süredir yaşadığı enfeksiyon sorunu nedeniyle Ankara'da tedavi gören Cengiz ağabeyin yorgun kalbi dün gündüz saatlerinde durdu... Özellikle 90'lı yıllarda çok şey paylaştım onunla... TBKP sürecinde geceli gündüzlü çabalarla yasallaşma mücadelesi verdik. Dünyada büyük atüstlerin yaşandığı, duvarların tüm solun üzerine yıkıldığı o zamanlarda pek çok şeyi başardık da...

O, 12 Eylülcülerin açtığı mahkemelerden şartla tahliye olduğu, birlikte yargılandıkları arasında en çok yatanlardan biri olduğu ve bir gün bile ceza alsa fazladan beş yıl daha yatacağı halde tüm bu çalışmalara gözünü kırpmadan katıldı. Tanığıyım bir adım bile geri durmadı mücadeleden..

Ankara DGM'nin cellat başsavcısı Nusret Demiral'in emriyle, 40 arkadaşımızla birlikte gözaltına alındık. 15 gün gözaltında tutulduktan sonra açılan davada birllikte yazdığımız savunma bir onur sayfası olarak arşivimde duruyor... O daha sonra İstanbul'da katıldığı bir toplantı sırasında bir kez daha gözaltına alınmış, bilmem kaçınki kez "komünizm" sanığı olmuştu...

Hiç abartısız söylüyorum bir ömrü barış, eşitlik ve toplumsal adalet mücadelesine; savaşsız sömürüsüz bir dünya düşüne adadı, bu uğurda çok da bedel ödedi... Bu düşler biraz daha öksüz şimdi... Güle güle Cengiz ağabey, birbirimize verdiğimiz "Zonguldak'ın mücadele tarihini yazma" sözünü tutamadık. Bu yüzden ayrıca üzgünüm. Necla ablaya, Gül'e, Murat'a, çok sevdiği torunlarına baş sağlığı diliyorum.... Emin ol seni hiç unutmayacağım...

Not: Cenazesi bugün (15.08), ikindi vakti, Uzun Mehmet  Camisi'nden alınarak Kırat'taki yeni belediye mezarlığında defnedilecektir.

Haber: Ahmet ÖZTÜRK / Zonguldak


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar