1981 TKP Gölcük Davası Belgeleri TUSYAV’a Teslim Edildi

1981 TKP Gölcük Davası Belgeleri TUSYAV’a Teslim Edildi
9.04.2022 - 11:37
Özel Haber
2516

Sokak yayınlarından çıkan 1981 TKP Gölcük Davası, kitabına kaynak olan belgelerin tamamı TUSTAV arşiv varlığına kazandırıldı.

1981 TKP Gölcük Davası, Mayıs 1981’de, Tarihsel Türkiye Komünist Partisi Marmara Komitesi örgütlerine karşı, General Kenan Evren’in adıyla anılan 12 Eylül Askeri Darbesi’nin Cuntası tarafından başlatılan operasyona bağlı olarak açılmıştı.

Bu davanın “sanık”ları, Kocaeli’nin Gölcük ilçesindeki Konca Garnizonu’nda kurulan Askeri Mahkeme’de yargılandılar... Bugün artık suç sayılmayan, normal siyasi faaliyetten sayılan eylemlerinden dolayı, uzun süre gözaltında kaldılar. Gözleri bağlı olarak ağır işkenceler gördüler, 11 (onbir) yıla varan ağır hapis cezalarına ve ilaveten 4 (dört) yıla varan sürgün cezalarına çarptırıldılar...

Sokak Yayınevi tarafından basılan ve dağımı gerçekleştirilen 1981 TKP Gölcük Davası, kitabına kaynaklık eden belgelerin orijinallerini TKP tarihine  ilgi duyanların bilgisine açmak ve gelecek nesillere aktarmak için  TÜSTAV’ın (Türkiye Sosyal Tarih Araştırma Vakfı) arşiv varlığına kazandırdık.

Nevzat Cingirt, Bülent Karataş ve Necati Kur aracılığıyla Tustav’a aktarılan  belgeler, TUSTAV adına Erden Akbulut imzasıyla kayıt altına alınarak TÜSTAV arşiv varlığına kazandırıldı.


Editör: N. Cingirt