Bir döneme ışık tutan belgeler

Bir döneme ışık tutan belgeler
6.05.2022 - 21:28
Güncelleme 7.05.2022 - 10:50
Haber Merkezi
3924
1

1981 Gölcük TKP Davası sanığı İsmail Somuncu, bir döneme ışık tutan resim, şiir ve maktupları gün yüzüne çıkardı.

Mayıs 1981’de, Tarihsel Türkiye Komünist Partisi Marmara Komitesi örgütlerine karşı, 12 Eylül Askeri cuntası  tarafından başlatılan operasyonda gözaltına alınan İsmail Somuncu, yıllarca hapis yattı.

Gölcük TKP Davası sanıklarından biri olan eğitimci  İsmail Somuncu, cezaevi yaşamını anlatan resim, şiir ve mektupları bir araya toparlayarak gelecek kuşaklara aktarılması için Konca grubuna gönderdi.

İsmail Somuncu’nun gönderdiği ve bir döneme ışık tutan belgelerinin,  "1981 TKP Gölcük Davasında Ortak Savunma Ve Marmara Yerel Haber Tanıklıkları” kitabı baskıya girmeden önce elimize geçmesini çok arzulardık, ama olmadı. Bu nedenle Marmara Yerel Haber gazetesinde yayınlayarak kayıt altına alıyoruz.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Necati Kur
    Necati Kur
    8.05.2022 19:18

    İsmail dostumla görüşmelerimiz hala sürüyor.Ben tahliye olduğumda küçük yaşta bir kızı vardı.Annesiyle birlikte İzmit'te oturuyordu. Kızının ve onun için çizdiği resimleri iletmemi istemişti.Resimleri vermiştim.İsmail çok nefis yazı yazardı.Bir duruşmada Mahkeme heyeti başkanı, İsmail'i yanına çağırıp, bu dilekçeye yazılan yazıyı sorarak,"bu dilekçedeki yazıyı sen mi yazdın?" diye sormuş.Yazının güzelliğine hayranlığını söylemişti.Böyle bir anı.

Resmi İlanlar