Rize'de MHP'li adayın başvurusu reddedildi: AK Parti bize operasyon yaptı

Rize'nin Salarha Beldesi adayı MHP'li Yılmaz Akarsu'nun adaylığı, belgeleri teslim edilmediği için reddedildi. Akarsu, partisi MHP'nin ittifak halinde olduğu AKP'ye "AK Parti bize operasyon çekti" diye tepki gösterdi.

Rize'de MHP'li adayın başvurusu reddedildi: AK Parti bize operasyon yaptı
5.03.2024 - 07:11
Kaynak: Haber Merkezi
107

MHP’nin merkez ilçesine bağlı Salarha Belde Belediye Başkan Adayı olarak açıklanan Yılmaz Akarsu'nun başvurusu seçim kurulu tarafından reddedildi.

MHP Rize İl Teşkilatı, Rize merkez, Güneysu ve Ardeşen ilçelerinde AKP adayını destekleme; diğer ilçeler Merkez Muradiye ile Salarha ve Kendirli beldelerine ise seçime girme kararı alarak belediye başkanı ve meclis üyesi adaylarını kamuoyuna açıklamıştı.

Ancak MHP'nin Salarha, Muradiye ve Kendirli beldeleri belediye başkan adaylarının isimlerinin "seçim kuruluna bildirilmediği" ortaya çıktı.

MHP Salarha Belediye Başkan Adayı olarak kamuoyuna duyurulan Yılmaz Akarsu, AKP ve partisi MHP arasında AKP lehine bir anlaşma yapıldığını, bağımsız aday olarak dahi seçimlere girmesinin engellendiğini ileri sürdü.

ANKA'nın haberine göre kamuoyuna duyurulmasına rağmen ismi seçim kuruluna sunulmayan MHP’li diğer aday Mehmet Kazdal ise Yeniden Refah Partisi’nden Muradiye Belde Belediye Başkan adayı oldu.

"Memurluktan istifa ettim"

Yaşananlar ANKA'ya anlatan Yılmaz Akarsu şunları anlattı: “30 yıldır belediyede değişik kurum birimlerinde memurluk yaparken Milliyetçi Hareket Partisi'nden Salarha Belediye Başkanlığı’na aday olmam için bir teklif geldi. Ben de bunu değerlendirdim. Kasım ayının sonunda ben memurluktan istifa ederek Milliyetçi Hareket Partisi'nden söz alarak adaylık başvurumu genel merkeze yaptım.

Adaylığımız kesinleştikten sonra yine süreç bayağı uzadı. Çünkü arada bu AK Parti ile Milliyetçi Hareket Partisi arasında aday belirleme pazarlıkları başladı. Pazarlıklarda anlaşma sağlanamadı en sonunda bizim adaylığımız netleşti.

"Kesin kazanacağımız belliyken bize bir operasyon yapıldı"

Biz de resimlerimizi broşürlerimizi, seçim büromuzu, afişlerimizi hep yaptırdık, vatandaşlarla birebir görüşmeye başladık. Yani yüzde 90 civarında, kesin kazanacağımız belliyken bize bir operasyon yapıldı. Milliyetçi Hareket Partisi'nin seçim kurulunda meclis üyelerinin listesi verilmiş olup, belediye başkanının ne ismi ne de evrakları verilmedi.

Bize bağımsız aday olma fırsatı da verilmedi. Şimdi burada bizim mağduriyetimizi söz konusu. Büyük ihtimalle bir operasyon yapıldı bize bunu da yapan AK Parti’dir. AK Parti, Salarha’da yapmış olduğu toplantılarda kendilerinin kaybedeceği biliyordu büyük ihtimalle."

MHP'ye tepki

"Büyük ihtimalle zaten bunların (MHP) haberi olmadan bunun operasyonun yapılması söz konusu değil" diyen Yılmaz Akarsu, partisinin kendisine gerekçe olarak ‘Seçim kuruluna biz evrakları verdik seçim kurulunun hatası’ dediğini aktardı.

Seçim kurulunun ise üst yazı ekinde herhangi bir dosyanın olmadığını, sadece meclis üyelerinin dosyasının teslim edildiği açıklaması yaptığını vurgulayan Akarsu şöyle devam etti: "Yani üst yazıda Yılmaz Akarsu diye yazsa seçim kurulu arayacak ve ‘başkanın evrakları eksik bunları tamamlayın’ diyebilecek. Pazarlığın içerisinde benim duyumlarım öyle. Bu durumun genel merkez tarafından gereğinin yapılmasını ben talep ediyorum. Çünkü burada halkımızın oyuna ipotek koyulmuş, halkımızın oyu hiçe sayılmış."

MHP topu seçim kuruluna attı

MHP Rize İl Başkanlığı ise konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Üç belde adayını reddeden seçim kurulunun suçlandığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimleri için Milliyetçi Hareket Partisi Rize İl Başkanlığı olarak Rize’nin her bir seçim bölgesinde aday belirleme süreci titizlikle yürütülmüştür.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezimizin talimatları doğrultusunda Cumhur İttifakı ortağımız Adalet ve Kalkınma Partisi ile ortak seçime girme kararı alınan Rize merkez ve Güneysu haricinde kalan 16 seçim bölgesinin hepsinde MHP olarak kendi adaylarımız ile seçimlere girme kararı alınmış, iş bu seçim bölgelerinde partimize birçok aday adaylığı başvurusunda bulunulmuştur...

Seçimlere girdiğimiz her bir seçim bölgesinde YSK’nın açıkladığı seçim takvimine uygun olarak adaylarımızın gerekli evrakları ilçe seçim kurullarına teslim edilmiş, düzenlenen alındı belgeleri tarafımıza imza karşılığında verilmiştir.

Milliyetçi Hareket Partisi Rize Merkez İlçe Başkanlığımız da diğer tüm ilçe başkanlıklarımız gibi Rize Belediye Meclis Üyesi ve İl Genel Meclis Üyesi adaylarımızın gerekli evraklarının yanında kendisine bağlı bulunan Salarha, Muradiye ve Kendirli seçim bölgeleri için de belediye başkanı ve belediye meclis üyesi adaylarının evraklarını 19 Şubat 2024 Pazartesi günü ilçe seçim kuruluna teslim etmiştir.

Oysa ki; tarafımıza verilen alındı belgesinde belediye başkanlığına ilişkin aday bildirmeyeceğiz yönünde bir beyanımız bulunmamaktadır. Kaldı ki yukarıda da bahsettiğimiz gibi İlçe Seçim Kurulu’na hitaben yazmış olduğumuz üst yazıda söz konusu seçim bölgelerinde belediye meclis üyelerinin yanında belediye başkanlığı başvurumuzun da olduğu açıkça belirtilmiştir. Buna rağmen İl ve İlçe Seçim Kurulu haksız ve hukuka aykırı olarak başvurumuzun olmadığı yönünde karar vermiştir.

Hukuka aykırı bir şekilde verilen bu karar neticesinde 3 beldemizde seçime girme hakkı elimizden alınmış, adeta demokrasiye darbe vurulmuştur. İlçe Seçim Kurulu yetkililerin ihmali ve iş bilmezliği neticesinde İl Başkanlığımız kamuoyu nezdinde yıpratılmaya çalışılmış, adaylarımız töhmet altında bırakılmıştır. YSK’nın aldığı bu kanunsuz kararı halkımızın vicdanına bırakıyor, bu süreçte kasıtlı bir şekilde görevini ihmal eden İlçe Seçim Kurulu yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı kamuoyuna duyururuz.”


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Ad Soyad Giriniz...
    Ad Soyad Giriniz...
    27.05.2013 12:19

    ben bu yazının maya arakonla alakasını kuramadım. yardımcı olur musunuz lürfen...

Resmi İlanlar

Hack Forum Hacker Forum Hack Forumu Warez Forumu Hacker Sitesi Hacking Forum illegal forum illegal forum sitesi warez scriptler nulled forum crack forumu hacking forumu illegal hack forumu hacking forums