Küba Komünist Partisi’nin yeni lideri belli oldu

Küba Komünist Partisi, Raul Castro’dan sonra birinci parti sekreterliği yapması için Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel’i seçti. Böylece 1959 Devrimi ile başlayan Fidel ve Raúl Castro devri resmen son buldu.

Küba Komünist Partisi’nin yeni lideri belli oldu
19.04.2021 - 23:50
781

Birinci parti sekreterliği Küba’daki en güçlü siyasi mevki olarak biliniyor. Küba Komünist Partisi’nin 8. Kongresi’nde tek değişiklik bununla da sınırlı kalmayacak. Seçimlerle birlikte Komünist Partisi’nin en üst organı Politbüronun da neredeyse tamamı genç politikacılardan oluşacak.

Bu değişim, 1959’da Küba’da gerçekleşen solcu devrime liderlik etmiş olan Fidel ve Raul Castro kardeşlerin altmış yıllık iktidarının da sonu demek oluyor.

1960 doğumlu Diaz-Canel, 2018’den bu yana Devlet Başkanı olarak görev yapıyor. Elektronik mühendisi olan Canel 2003’ten beri Komünist Partisi Politbüro üyesi. 2009-2012 yılları arasında Yüksek Eğitim Bakanı olarak görev yaptı.

 

 


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar