Corona vakalarında eylül korkusu: Aşılama hızlanmalı uyarısı

Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Muharrem Baytemür, bundan sonraki dönem için sokağa çıkma kısıtlamaları gibi kısıtlamalar yerine, insanların aşıya ikna edilmesi gerektiğini belirtti.

Corona vakalarında eylül korkusu: Aşılama hızlanmalı uyarısı
13.07.2021 - 09:01
Haber Merkezi
2289

Eylül ayında bir pik görülmesi tehlikesi olduğunu söyleyen Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Muharrem Baytemür, vaka artışlarına karşı uyarıda bulundu, aşılamanın hızlandırılması gerektiğini belirtti.

Bu yıl 11 ülkede düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası önceki gün tamamlandı. Turnuvadaki seyircilerin maskesiz görüntüleri, Rusya’da etkinliği süren Delta varyantı ve önümüzdeki hafta Türkiye’de yaşanması beklenen bayram hareketliliği, vaka sayılarında artış endişesi yarattı. Bütün bu etkilerin sonucu eylül ayında bir pik görülmesi tehlikesi olduğunu söyleyen Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Muharrem Baytemür, “Tek çözüm aşılama” dedi.

Türkiye’de vakaların bir süredir 5 bin bandında kaldığını söyleyen Baytemür, “Vakalar 5 binin altına düşemedi. İki doz aşı olanların oranı da daha yeni yüzde 20’ye yükseldi. Aşılamanın çok daha hızlı ilerlemesi gerekiyor” dedi. Eylülde vaka sayılarında bir pik beklenebileceğini söyleyen Baytemür, “Şunu biliyoruz: Ölenlerin yüzde 99’u iki aşısını olmayan kişiler. Bu dünyada da böyle. O nedenle bizim aşılamayı hızlandırmamız lazım. Bu aşılama düzeyiyle pik yapmamamız şans olur” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet'e konuşan Baytemür, bundan sonraki dönem için sokağa çıkma kısıtlamaları gibi kısıtlamalar yerine, insanların aşıya ikna edilmesi gerektiğini belirtti.

SALGIN VERİLERİ DÜNYADA DA ENDİŞE VERİCİ BOYUTLARDA

Fransa’da hükümet sözcüsü Gabriel Attal, geçen hafta yaptığı açıklamalarda, Delta varyantının şu anda Fransa’daki yeni vakaların yaklaşık yüzde 40’ını temsil ettiğini ve dördüncü bir enfeksiyon dalgasının oluşmasına izin verilirse, yaz aylarının kötü geçebileceğini söyledi. Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran da “Eğer önlem almazsak ağustos başında günde 20 bin vaka görebiliriz” uyarısı yaptı.

Alman basını 100 bin kişi başına düşen yeni vaka sayısının 5 günde 5.8’den 6.2’ye çıktığını yazdı. İtalyan basınında da Delta etkisiyle, salgının bulaş değerinin arttığı ve 100 bin kişide vaka sayısının 1 haftada 9’dan 11’e yükseldiği aktarıldı.

İngiltere’de de son 5 günde vaka sayıları 30 binin üzerine çıktı.


Editör: N. Cingirt