Erdoğan’ın 10 Büyükelçi için yaptığı persona non grata açıklaması için Prof. Dr. Ayşe Buğra ve Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı İlnur Çevik BBC Newshour’a konuk oldu. Buğra eşi Osman Kavala’nın serbest bırakılması çağrısı yapan 10 büyükelçi mektubundan yayınlanmadan önce haberdar olmadığını söyledi, “Çok iyi niyetli bir girişim olarak yorumlamaya meyilliyim” dedi. İlnur Çevik, “Erdoğan çok kararlı ve Türkiye’nin hakarete uğradığı düşüncesinde” derken başka ülkelerin de AİHM kararlarını yok saydığı

25.10.2021 - 08:08
Haber Merkezi
3104

Bugün (24 Ekim) BBC Newshour’a konuk olan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İlnur Çevik, “Büyükelçiler sınırdışı edilecek mi?” sorusuna “Doğrusu bilmiyorum, Erdoğan çok kararlı ve Türkiye’nin hakarete uğradığı düşüncesinde” yanıtını verdi, Türkiye dışında başka Avrupa ülkelerinin de AİHM kararlarına uymadığını ileri sürdü.

Yaşananların “Görülmemiş bir durum” olduğunu defalarca vurgulayan Çevik’e sunucu “Peki Avrupa Konseyi kurucu üyesinin AİHM kararını yok saymak görülmüş şey mi” sorusuna, diğer ülkelerin de AİHM kararlarını yok saydığını ileri sürerek cevap verdi.

Röportajdan bir bölüm şöyle:

Çevik: “Bu meseleye karışmış ülkelerden bu büyükelçiler, ülkelerine danışmayıp kendi başlarına hareket etmişlerse… bu çok garip olur. Dahli olan ülkeler çıkıp konuşmalı.”

Sunucu: Yani 10 büyükelçinin kendi başlarına hükümetlerine danışmadan böyle bir şey yapmayacağını rahatlıkla varsayabiliriz. İki yıl önce Osman Kavala’nın makul bir şüphenin olmaması gerekçesiyle derhal serbest bırakılmasına dair AİHM’de alınan karara dikkat çekiyorlar. Basitçe Türkiye’nin bu karara uymasını söylüyorlar”

Çevik: Bu daha önce başka bir yerde karşılaşılmış bir şey mi? Hiç NATO ülkesinde böyle bir şey yaşandığını duydunuz mu?

Sunucu: Peki Avrupa Konseyi’nin kurucu üyesi, AİHM kararlarının uygulanmasını öngören bir ülkenin böyle bir kararı görmezden gelmesi görülmüş bir şey mi?

Çevik : Daha önce böyle ülkelerin kesin kararları yok saydığı hiç olmadı mı geçmişte? Yani, bu meşrudur ya da bizim yaptığımız budur demiyorum ama, diğer ülkeler de benzer şeyler yaptı?

Prof Dr. Ayşe Buğra: 10 büyükelçinin mektubundan önceden haberdar değildim, iyi niyetli bir girişim olarak yorumluyorum

Osman Kavala’nın eşi olan Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden Prof. Dr. Ayşe Buğra, “Eşinizin Gülen ve örgütüyle teması var mıydı” sorusunu “Hayır, hayır. Aslında bürokrasi ve yargı içindeki artan güçlerini açıkça eleştiren bir tavırdaydı” sözleriyle yanıtladı.

Röportajda Prof. Dr. Buğra’nın 10 büyükelçi mektubuna dair görüşleri de soruldu:

Sunucu: Önceden haberdar mıydınız (bu mektubun) gönderileceğinden?

Buğra: Hayır, hayır, hayır haberdar değildim.”

Sunucu: Olumlu karşılıyor musunuz?

Buğra: Yani… bunu çok iyi niyetli bir girişim olarak yorumlamaya meyilliyim, Türkiye’ye karşı hak ihlali sürecinin başlatılmasını önlemek adına.”

Sunucu: Sizce tüm bu olanlar eşinizin serbest bırakılmasına yardımcı olacak mı?

Buğra: Bilmiyorum. Bu noktaya kadar çok garip, çok uzun ve çok karmaşık bir yargı süreci geçirdik.

Ve şimdi, bunun adil bir sonuca varacağına dair inancım çok az. Bilemiyorum, neyin durumun değişmesine yardımcı olacağını veya neyin zararlı olacağını. Hiçbir fikrim yok şimdi ne olacağına dair, 4 sene boyunca böyle bir sürece maruz bırakılmışken.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (9)

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  29.03.2013 21:31

  İDARİ mali işlerede bakın......ihalelere

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  29.03.2013 16:46

  Yaşa Bunyamin Hoca..Şimdi 6 ay once senin aleyhinde konusan vakif yetkililerinin suratlarini gormek istiyoruz...

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  29.03.2013 16:39

  Yahu zaten recep ozmerdivenli adlı tescilli yolsuz var. Adam hala utanmadan sikilmadan gorevde. Yargitay tescilli recete hirsizi bile hala gorevdeyken azicik da yahudi rektor korumasindakiler yesin gari..

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  29.03.2013 10:53

  değer üreten üniversite patladı. Bakalım çirkef kimlere sıçrayacak. Yoksa birkaç günah keçisi belirleyip onların üzerine mi yıkılacak.

 • ü/niversiteli
  ü/niversiteli
  29.03.2013 10:20

  3 yıl önce dümenlerin döndüğünü yapı işlerine atanan bayan kandırılıp onca işleri saman altından yürüttüklerini çok yazmıştım. Dümenin suyu B.D sayesinde çıktı. T.B maşa olarak kullanıldı. Paralar da meşin keseye indirildi. Gücünü sevenlerinden alan B.D. nin dikliği omurgasızların işini bozdu ama ne var ki rektör Yahudilerin konuşlandırdığı patriot kalkanıyla korunduğu için kimse ses çıkaramıyor. Görenleri de it yalı ödülle morartmaktalar Not: Yazarı Düzceli olan PİSKORONİ romanından alıntıdır.

 • HIRSIZ RECEP ÖZMERDİVENCİ VE VERSİYONLARI
  HIRSIZ RECEP ÖZMERDİVENCİ VE VERSİYONLARI
  29.03.2013 08:53

  Funda önümüzdeki dönem 2.sıradan AKP adayı olacak.Bütün bunları yaparken biricik hırsız ve ahlaksız arkadaşı RECEP ÖZMERDVENLİ inançsız ve alevi kadrolaşmaya devam ediyor. Ha arada inançlılardan da serpiştirip "bak ben bunları da alıyorum"diyor embesil.Ama esas malı Fundayla Talat götürüyor.İŞte halk, gör: inançsızlık başa ne kadar bela.Bunlar sizin yüzünüze gülerler, arkanıdan işler çevirirler.Bunların efendileri menfaatlerine tapan nefisleri ve İstanbulun Yahudi patronlarıdır.

 • Vekil boşuna konuşmuyormuş
  Vekil boşuna konuşmuyormuş
  29.03.2013 08:40

  İbrahim KORKMAZ boşuna dememiş üniversitede yolsuzluklar var diye. Demek ki doğruymuş. ona inanmayanlara kapak olsun bu haber.

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  28.03.2013 22:39

  idari mali işlerin ihalelerini kontrol edin ....bakın neler olmuş

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  29.03.2013 11:10

  bütün dosyalar savcılığa verilecek incelenecek görün neler olacak

Resmi İlanlar