Muhalif MHP’liler “evet” yolunda

  • 5.02.2017 00:00

 Anayasa referandumunda iki kesimin belirleyici olacağı ortada.

Birinci kesim, MHP lideri Bahçeli’nin, devletin yeniden inşası adına da olsa Ak Parti ile birlikte hareket etmesinden rahatsız olan MHP’liler.

İkinci kesim de daha önce HDP’ye oy vermiş olan Kürt vatandaşlar.

MHP’liler, geçen cumhurbaşkanı seçimi ve yerel seçimlerde de partilerinin CHP ile işbirliği yapmasından hoşlanmamıştı, bir kısmı da sandığa gitmemişti.

Genel seçimlerde kuvvetli bir Ak Parti ve Erdoğan karşıtı hatta çekilmesi MHP’yi tekrar yüzde 10’luk oy oranına taşıdı.

Şimdi MHP’lilerden Ak Parti ile işbirliğini onaylamaları isteniyor. Bu işbirliğinin gidişatıyla ilgili kuşkuları giderecek herhangi bir kanıt da getirilmiyor.

“Hayır” deme eğilimindeki MHP’lilerin dramı aslında küçük değil. Referandumda hayır demek onlar için, hiç sevmedikleri CHP ve nefret ettikleri HDP ile aynı safta bulunmak anlamına geliyor.

CHP’nin ve HDP’nin, tereddütlü MHP’lileri “hayır”a çekmek için bir şey yapmaları da mümkün değil.

MHP’lilerin bu durumu tartışmak ve muhasebesini yapmak için bayağı zamanları var.

Onlara Ak Parti ve MHP yönetimi tarafından söylenecek olanlar da aslında temel hassasiyetlerinin dışında değil.

Kuvvetli bir devlet yapılanması her durumda CHP ve HDP ile aynı hatta bulunmamaları için yeterli bir nedendir.

Ak Parti’nin barış sürecini durdurup, Kürt sorununda askeri çözümü tercih etmesi de MHP’lilerin sonuna kadar destek verdikleri bir siyasettir.

Tereddütlü MHP’liler referandumda evet deseler de hayır deseler de MHP’nin içine girdiği kaygan zeminden çıkmış olmayacaktır.

Bahçeli’ye en sert tepkileri gösteren MHP’lilerin bile hayır kampanyası yapmak bir yana kendi başlarına hayır oyu kullanmaları bile iyice zorlaşacaktır.

Muhalif MHP’lilerin fazla sandığa gitmemeyi seçmeleri muhtemeldir. Bunun da oy oranlarına etkisi evet’ler lehine olacaktır. Referandumda hayır çıkması için muhalif MHP’lilere umut bağlayanlar boş hayallere kapılmasınlar. 

 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.