Erken seçim kokusu

  • 26.03.2016 00:00

 Bir süre önce erken seçim sözü ortaya çıktığında, böyle bir düşünce olmadığına ilişkin açıklamalar gelmişti.

 Bu arada iki gelişme oldu. Biri Güneydoğu’daki savaşın sona erememesi ve büyük şehirlere taşınması.

 Diğeri de ekonomide, turizm gelirlerinin en düşük düzeye inmesi. Çeşitli hesaplara göre bu yılın kaybı 30 milyar doları aşacak.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan dün Yozgat’taydı. Başbakan Davutoğlu da Manisa’daydı. İkisi de yapığı konuşmalarda güncel konulara değindi. Ama konuşmaların ana yapısında, bir seçim kampanyası açılışı ağır basıyordu.

 Bu iki konuşmadan yola çıkarak, bir erken seçim kokusu çıkarmak ilk anda yetersiz olabilir.

 Ama bütün unsurlar dikkate alınınca bir erken seçim düşüncesinin ortaya çıkması muhtemel, hatta kaçınılmaz görünüyor.

 Üç muhalefet partisinin en zayıf günlerini yaşadığı sırada erken seçime gitmek makul bir siyasi reflekstir.

 CHP’nin toplumda etki yaratacak herhangi bir faaliyeti bulunmamaktadır. MHP kendi iç sorunlarına sıkışmıştır. HDP yolun nasıl devam edeceğine ilişkin soru işaretlerini gidermekte güçlük çekmektedir.

 PKK ile savaş öngörülen sürede sona ermedikçe, sivil halkın mağduriyeti de artmaktadır. Daha ileri noktalarda Kürt seçmenlerin Ak Parti ile ilişkisinin de zayıflama ihtimali yüksektir.

 Türkler sokağa çıkmazken turistlerin ülkeye gelebileceğine herhalde ihtimal veren bir yetkili yoktur. Turizm şirketleri bile yoğun reklamlarla dış turları Türklere satmaya çalışmaktadır.

 Şu andaki zararın 30 milyar doları aştığını hesaplarken, bunun bütün hizmet sektörlerine de hızla yayılması kaçınılmazdır.

 İhracattaki düşüşler, Rus ambargosu de eklendiği zaman ekonomideki bütün olumsuz etkilerin önümüzdeki kış aylarında halka yansıması beklenmektedir.

 Bütün bunlar birbirine eklendiği zaman da 2017 yılı için iyimser herhangi bir öngörü çıkartmak mümkün değildir.

 2016 sonbaharında yapılacak bir seçimde, halkın etkilenmesi henüz asgari düzeyde olacaktır.

 Anayasa konusu da dikkate alındığında, Ak Parti’nin yeni anayasayı tek başına yapacak bir çoğunluk sağlayabilmesi için en uygun seçim tarihi 2016 sonbaharı olarak görünmektedir.

 Önümüzdeki günlerde erken seçim kokusu bayağı kuvvetli hissedilecektir.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.