HDP’yi kapatmak

  • 4.02.2016 00:00

 Bir süredir HDP’nin kapatılmasından açıkça söz edilmeye başlandı.

MHP epeydir bunu istiyor, bazı Ak Partililer de aynı kanaatte olduklarını gösteriyor, son olarak da Doğu Perinçek HDP’nin kapatılmasını buyurdu.

Cumhuriyet tarihi boyunca ona yakın “Kürt partisi” kapatılmış, yöneticileri hapse atılmıştır. Her seferinde de yeni kadrolarla yeni bir parti kurulmuştur.

Ak Parti’nin parti kapatmayla ilgili mevzuatı değiştirmesiyle HDP en uzun ömürlü Kürt partisi olmuştur.

Hem en uzun ömürlüsüdür, hem de tahminlerin üzerinde seçim başarıları kazanmış olanıdır.

Şu anda ilk adım, HDP’nin iki eş başkanının dokunulmazlığının Meclis’te kaldırılarak “terörle ilişki”den yargılanmasıdır.

Bunun arkası da kuşkusuz partinin yargılanması olacaktır.

HDP’nin kapatılmasını isteyenlerin, bunun neye yarayacağını, hangi sorunu çözeceğini açıklamaları da gerekiyor.

5 milyon oy alan ve Meclis’te üçüncü parti olan HDP’nin temsil niteliğini tartışmak abes olduğuna göre, ceza kendisini HDP’nin temsil ettiği insanlara verilmiş olacaktır.

Ayrıca Meclis’te bulunan HDP’li milletvekillerinin tümünün dokunulmazlığının kaldırılması söz konusu olamayacağına göre, en tabii sonuç bu vekillerinin yeni parti kurması veya kurulmuş olana geçmesidir.

HDP’nin kapatılması temsil ettiği Kürtler için, merkez siyasetten dışlanmaları anlamına gelecektir.

Kimsenin kuşkusu olmasın, HDP’nin politikalarını eleştiren Kürtler için de bu kanaat geçerli olacaktır.

Bir başka nokta da, demokratik siyasetle bir şey olmayacağını savunanların, Kürtleriw n haklarının silahla sağlandığına inananların elleri de bir kez daha güçlenmiş olacaktır.

HDP’nin kapatılmasının hangi sonuçlara yol açacağını görmek için siyaset bilimi uzmanı olmak gerekmiyor.

Parti kapatmayı biraz daha zaman kazanmak olacağını düşünenler vardır, ama bu bakış da aslında bir “umutsuzluk” ifadesinden başka bir şey değildir.

Bu kanaat sahipleri, HDP eşittir PKK diyerek, PKK’nın 5 milyondan fazla bir kitle desteğine sahip olduğunu söylemiş olduklarının farkında olmadıklarından parti kapatmadan çözüm ummaya kadar geldiler.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.