Uzlaşmada ilk adım

  • 31.12.2015 00:00

 Ak Parti ile CHP’nin anayasa buluşmasında önemli bir uzlaşma çıktı. Yasalarda ve bütün mevzuatta 12 Eylül darbesinin kalıntıları temizlenecek.

 Bu Meclis’ten yeni, sivil ve medeni bir anayasa çıkma ihtimali daha önceye göre yüksektir.

 Yüksektir, ama “kesinlikle çıkar” demekte de zorlanıyoruz. Başkanlık sistemi tepkisinin üç muhalefet partisini de kilitlemesi mümkündür.

 Bardağın dolu tarafından baktığımız zaman da, bütün mevzuattaki darbe izlerinin silinmesi bile önemli demokratik bir adım olarak görünmektedir.

 Anayasal sistem dediğimiz şey, o küçük kitapçıktan ibaret değildir, arkasında on binlerce maddelik, binlerce sayfalık devasa bir mevzuat bulunmaktadır.

 Yeni anayasanın medeni ve sivil olması halinde de her şey bitmiş olmayacaktır. Yüzlerce, binlerce yasa maddesinin bu anayasayla uyumlu hale getirilmesi gerekmektedir.

 Başbakan Davutoğlu ve CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun yeni anayasa gündemli toplantısından çıkan net sonuçlardan birinin de CHP’nin başkanlık sistemine karşı tavrını sürdüreceğidir.

 MHP’nin de HDP’nin de bu konudaki tavırları belli olduğuna göre Meclis’in bugünkü yapısından başkanlık sistemli bir anayasanın çıkması halen kuvvetli bir ihtimal değildir.

 Bunun için ya MHP’nin ya da HDP’nin tavır değiştirmesi ya da Meclis’te bir grup milletvekilinin parti kararlarına rağmen başkanlık sistemi için oy kullanması gerekir.

 Ak Parti’nin yeni anayasayı iki aşamada çıkarma konusunda bir hazırlığı olup olmadığı henüz bilinmiyor. Şu andaki açık pozisyon iki partinin birinden, CHP veya MHP’den destek alma girişimidir.

 Bundan bir sonuç alamayacak olan Ak Parti’nin HDP’ye gitmesi şu andaki koşullarda yine mümkün görünmese de, HDP’den bir beklenti olacaktır.

 HDP’nin Ak Parti’ye başkanlık sistemi için destek vermesi şu anda aşırı bir sürpriz olarak görülebilir. Ama siyasette beklenmedik uzlaşmalar da olabilir, sürprizler de olabilir.

 Şu anda sürprizlere çok zaman var, bugünkü uzlaşmanın önemini vurgulamakla yetineceğiz. Sonra başka uzlaşmaları bekleyeceğiz.

***

 Yılın son gününe yine siyasetle girdik. Yeni yıl için dileklerimizin büyüklerini karşılayacak olan da siyasettir. Okurlarımıza mutlu ve huzurlu bir 2016 dileriz.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.