Anayasa'dan başlamak

  • 25.12.2015 00:00

Türkiye’nin en gerilimli dönemlerinden birini yaşadığına kuşku yok. Gazeteyi, bilgisayarı açtığımızda sayısız savaş ve ölüm haberiyle karşılaşan insanların bütün hayatına bu gerilim, gerilimler yansıyor.
 
Bu ortamı değiştirebilmek için bir “dayanak” arıyoruz. Bu dayanağı uzakta aramanın gereği yok, hemen önümüzde duruyor.
 
Elimizde 33 yıldır hayatımızı zorlaştıran bir anayasayla yaşamış olmanın suçu, ülkeyi bugüne kadar yönetmiş bütün iktidarlara aittir.
 
Bugün topluma barış ve huzur yönünde somut bir hedef ve umut verebilmenin ilk adımı da bu suçtan kurtulmakla başlayabilir.
 
Siyasi partiler tarafına baktığımız zaman önce Ak Parti’nin somut tekliflerle harekete geçmesi beklenecektir.
 
CHP ve HDP ise medeni bir anayasa için destek vaadinde çeşitli defalar bulunmuştur. Eğer bugün başka gerekçeler öne çıkararak medeni anayasa hareketini baltalama tarafına geçerlerse bütün topluma en büyük kötülüklerden birini yapmış olurlar.
 
Başbakan Davutoğlu’nun CHP, MHP ve HDP genel başkanlarına nasıl bir teklifle gideceğine ilişkin net bir bilgi yok.
 
Ancak büyük ihtimaldir ki, başkanlık sistemi konusunu ayırıp, iki aşamalı bir çalışma önerisi gelişecektir.
 
Aslında Meclis’te oluşmuş bir anayasa iskeleti mevcuttur ve bunun üzerinden yazıma geçilmesi de zaman kazandırıcı bir yöntem olabilir.
 
Medeni anayasa ile “barış ve kardeşlik” için geniş bir toplumsal iradenin ortaya konulması mümkün olursa “bu savaş neden” sorusu bütün toplumun sorusu haline gelebilecektir. Davutoğlu seçim öncesinde de sonrasında da gündemin birinci konusunun yeni anayasa olacağını söylemişti. Bunu siyasi iktidarın en önemli siyasi vaadi olarak görebildiğimiz zaman da gerçekleşmesi için her desteği vermek bütün demokratik siyasetlerin mecburiyeti olduğunu söyleyebiliriz.
 
Başkanlık sistemi konusunun ayrılıp, çalışmanın ikinci aşaması oyarak tartışılması ve ele alınması halinde  bu mesele de daha sağlıklı bir tartışma ortamına kavuşabilir.
 
Demokratik bir anayasanın Türkiye’nin ayağındaki ağır pranga olduğu hep söyleniyor. Bu prangadan kurtulmanın birçok kilidi kendiliğinden açacağını da bildiğimize göre, durmanın hiçbir mazereti kalmamıştır.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.