• 28.11.2015 00:00
  • (49454)

Zaten bir ateş topunu andıran bu coğrafyanın tamamını ve ötesini kapsayacak bir çatışmanın-savaşın kapılarını açacak bu irrasyonel, çılgın politikaların gerçek nedeni nedir peki ?

AKP hükümetinin ideolojik ve mezhepsel saplantılarının ötesinde, Ergenekon’la uzlaşmış RTE kliğinin ve TC’nin kadim Kürt düşmanlığıdır.. Suriye sınırında bir Kürt oluşumundan ölesiye korkuyor olmaları..

Bu korku gözlerini öylesine karartıyor ki, tarihleri boyunca defalarca savaşıp ve her defasında yenildikleri bölgenin en büyük gücü Rusya ile çatışmayı ve bu savaşın çok daha geniş bir coğrafyaya yayılma ihtimalini bile göze alabiliyorlar..

Bu akıldışılık, içerde de kendi Kürtlerine uyguladıkları güvenlikçi-militarist politikalarda da kendini gösteriyor..

Aslında bölgede ateşi düşürecek, normalleşmeyi sağlayacak tek şey, öncelikle kendi Kürtlerinle barışmak ve de bölgedeki bütün Kürt oluşumlarını düşman değil, dost olarak görmek ve onlarla işbirliği yapmaktır.. TC bu irrasyonel politikalarla aslında kendi ayağına sıkıyor..

Defalarca söyledik, bir daha söyleyelim ; Kürtler bu lanetli coğrafyanın parlayan tek yıldızıdır, onlarla işbirliği yapmadan, onlara rağmen buralarda insan haklarına dayalı, demokratik rejimler kurmak neredeyse imkansızdır..

Neredeyse bütün dünya bunun farkına varmışken, TC’nin kendi burnunun dibinde olup biteni kavrayamaması, geçen yüzyıldan kalma milliyetçi-ırkçı reflekslerle tepki vermesinden birileri büyük çıkarlar sağlıyor tabiki.. Ama olan binlerce yoksul halk çocuklarına oluyor..