HÜSEYİN UYSAL'I ANARKEN

  • 15.01.2021 00:00

       İzmir'in Kiraz kazasının Karaman Köyün'den  (Garaman Köylü) Hüseyin Uysal. Bizim yörede "k" harfleri genellikle "g" olarak  söylenir. Benim dedelerim de yıllar önce, Konya Karaman'dan İzmir/ Ödemiş'e taşınmışlar. Babamın mesleği saraçlıktı. Ben dört, beş yaşlarında iken Kiraz'a taşınmışız. Hüseyin ile 1971 yılında tanıştığımızı anımsıyorum. Ben o dönem Bursa Eğitim Enstitüsünde (E.E.) okuyordum.12 Mart 1971 askeri darbe yıllarının zor koşullarını yaşıyorduk. Ben o dönem okulda kurulu olan Devrimci Gençlik (Dev-Genç) saymanı idim.

    Nihat Erim'in meşhur Balyoz Harekatı ile 20 Mayıs 1971 yılında tutuklandım. Tabi yazları Kiraz'a geliyordum. Hüseyin ile dışarı çıktıktan sonra o yaz tanıştık.

     Hüseyin o dönem öğretmendi. Küçük bir yer olduğu için her kes birbirini tanırdı. Hüseyin' de bizim yörede ‘gomünst’ diye tanınırdı.

Dostluğumuz hep devam etti. Birbirimize takılırdık. O bana "Allah’ın yörüğü", bende ona "Garaman  köylü" diye takılırdım. Ben 1973 yılında Bursa E.E. den Diyarbakır E.E. ne sürüldüm.1974 yılında mezun oldum. Şanslı bir kura çektim. İstanbul, Silivri, Fenerköy Ortaokulu'na atandım. Hüseyin de İstanbul'da öğretmen idi. Hüseyin'i orada da buldum. Ben atandığımda Silivri'de TÖB-DER  yoktu. Arkadaşlarla 1975 yılında TÖB-DER'i kurduk. Başkan seçildim. O dönemde Hüseyin TÖB-DER İstanbul şube başkanı idi. İstanbul toplantılarda ve bir çok eylemde beraber olduk. Hafta sonları gittiğimde, bırakmaz, Beş Yol da bulunan evlerine götürürdü. Bu arada kardeşim Yıldız Uysal'ı da saygı ve sevgiyle anıyorum. Çok kahrımızı çekti.

      1973-1975 yılları Türkiye Komünist Partisi'nin (TKP) atılım yılları idi. Bir arayış içerisinde idik. Devlet memurları siyasi partilere üye olamıyordu. Hoş hala da olamıyorlar. Sivil Toplum Örgütlerinde TKP yakın olanlar. Birlik Dayanışma adını aldılar. Bu arada bu hareketin başını çekenlerden birisi olan Talip Öztürk'ü sevgi ,saygı ve rahmetle anıyorum.

       Tam bu arada benim evlenme işlerim araya girdi.22 Mayıs 1976 yılında Fenerköy'de nişanım oldu. Yıldız ve Hüseyin nişanıma geldiler gün İzmir'den Konak Meydanı'nda sergi kitapçılığı yapan ortak bir dostumuz da geldi. Köyde o gece üçümüz benim evde kaldık. Ülkede olup bitenleri, TKP ve Birlik Dayanışmayı konuştuk. Burada ortak bir politik tutumumuz oluştu. Birlik Dayanışma içerisinde olmaya karar verdik.

       Ben evlendim. Eşim Kocaeli'nde öğretmendi. Eş durumundan tayinim çıktı Kocaeli'ne geldim. Görüşmelerimiz eskisi kadar olmasa da 12 Eylül 1980 askeri darbesine kadar aralıklarla sürdü.12 Eylül sürecinde tutuklandım. TKP Gölcük Davasından yargılandım. Sonra beraat ettim .1402 ile Konya, Ilgın ,Argıthan'a sürüldüm. O ara Hüseyin kaçaktı. Dershanede çalışmaya başladı. Bir ara buluştuk. Seni Konya'ya göndermeyeceğiz, burada dershanede çalış dedi. Bende biraz şakayla, hayır baba memleketi gidip çalışacağım dedim. Beş yıla yakın sürgünde kaldım. Eşim ve çocuklarım. Kocaeli’nde kaldı. Ama Yıldız ve Hüseyin ile ilişkilerimiz sık olmasa da sürgit devam etti. En son 11 Nisan 2015 yılında Kadıköy Evlendirme Dairesinde, oğlumun nikahında beraber olduk. Bu son görüşmemiz oldu.29 Temmuz 2015 yılında arkadaşım, ağabeyim, can dostum ve yoldaşımı kaybettik. Hüseyin insan dostu, seven paylaşan, vicdanlı iyi bir insandı. Arkadaşları anısına bir kitap hazırlamaya karar verdiler. Yıldız ve küçük oğlu Taylan' ında katkılarıyla, arkadaşlarının yazıları ,Hüseyin'in şiir ve şarkı sözleriyle güzel bir kitap ortaya çıkmış. Sevgili yoldaşım, saygı ve özlemle anıyorum.

       Dostum, Gölcük / Konca , Askeri Tutuk ve   Ceza evinde birlikte kaldığımız bir grup yoldaşımızla, kolektif olarak dördüncü  kitabımızı yazdık."TKP GÖLCÜK DAVASINDA ORTAK SAVUNMA VE TANIKLIKLARI" Önümüzdeki hafta basıma girecek. Basıldığında, Yıldız ve Taylan'a da ulaştıracağım. Sana da gitsin. Selamlarımızla.

       14.01.2021

        Necati Kur

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.