ANKARA ATEŞİN YAMAÇLARINDA BARUT KURUTUYOR

  • 6.08.2023 20:01

Bu sözü Orta Doğu konusunda yazılarıyla dikkat çeken özellikle de Suriye olayını  çarpıcı yazılarıyla farkındalık yaratan,  Gazete Duvar’ın yazarlarından gazeteci Fehim Taştekin’in köşesinden kaptım.

Bir söz bu kadar mı Akp’nin son on yıldır içte ve dışta  uyguladığı siyasetini  resmeder.

Erdoğan, ‘Ateşin yamaçlarında barut kurutmayı’ sadece  orta doğu ve dış politikasında  yapmıyor, iç politikada da yapıyor.

Erdoğan’ın dış politika ve  içeride dün söyledikleri ile bugün söylediklerinin bir kronolojisini yaparak hatırlatma yapalım.

Muktedir içeride başta ekonomi ve özgürlükler konusunda iktidarda  zorlandıkça;  içeride beka sorununu gündemde tutarak toplumu kutuplaştırıp iktidar ömrünü uzatmanın, her türlü antidemokratik  yollarını arıyor ve siyasal iklimi sürekli geriyor.

Suriye politikasında ne diyor Reis:”BMÖ’nün meşru saydığı Esad rejimini tanımıyor, rejim karşıtı olan neredeyse tamamı islami terör örgütlerinden beslenen silahlı güçleri destekliyor, daha da ileri giderek Suriye bizim toprağımız diyor.. Bir taraftan da Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunuyoruz demesi ise, kendisini açıkta bıraktırıyor. TSK’nın Askeri operasyonla ele geçirdiği Suriye’de ki bazı yerlere vali, emniyet müdürü  ataması yapıyor, toprak bütünlüğünü savunduğunuz ülkenin ele geçirdiğiniz yerlere bürokrat ataması yapıyorsunuz, bu nasıl bir toprak bütünlüğünü savunmak?”

Libya’da süren iç savaşta tam tersi bir tavır alıyor toplumun büyük çoğunluğunun desteklediği muhalif Hafter’e karşı Erdoğan; ”BMÖ tanıdığı hükümeti destekliyor, asker gönderiyor, askerlerin ne yapacağı ise muamma!. CHP’nin Libya’da taraf olma arabulucu ol sözlerine, şuna bak yahu Bay Kemal uluslararası hukuku da bilmiyor, bize teröristle görüş diyor diye feryat ediyor, ardından Putin aynı öneriyi getirince Hafter ile aynı masaya oturuyor.”

Vatandaş ta haklı olarak  hangisi doğru diye sormaktan kendini alamıyor!.

İçeride uyguladığı siyaseti  dış politikadan hiç bir farkı yok.

Toplumun adeta sinir uçlarıyla oynuyor Erdoğan.

Demokrasi hukuk çeşmesinden beslenir diyor; yargının verdiği kararları beğenmezse ne tanıyor, ne de uygulattırıyor. Daha da ileri  giderek yargıya ferman okuyup; ey yargı gücün yetiyorsa gel yık demedi mi, yargının kaçak Saray için  verdiği kararına  karşı.

Sandık demokrasinin namusu diyor ama, İstanbul Büyük Şehir Belediye başkanlık seçimini muhalefetin adayı kazanınca seçimi iptal ettiriyor, Kürt il ve ilçelerinde Belediye başkanlıklarını kazanan 30  HDP’li  Başkanlarını görevden ikinci defa alarak, yerlerine  kayyım atayıp belediye başkanlarını tutuklatmadı mı?  Bu uygulamaları Ateşin yamaçlarında barut kurutmak, değil mi?

Yandaş medya ile besleme iktidar medyasının çok üzerinde durmadığı başka konulara da bir göz atalım.

Erdoğan  Sivas Madımak otelinde 35  insanı diri diri yakan katillerinden biri olan, ömür boyu hapse mahkum edilmiş  Ahmet Turan Kılıç’ı  sağlık nedeniyle  affetmesine ne demeli?

Ne diyordu Erdoğan af konusunda, biz devleti yöneten siyasiler olarak devlete karşı işlenen suçları affederiz ama, kişiye karşı cinayet işleyen katilleri affedemeyiz, ancak o katili  aileleri affeder.

Peki bu dinci katil düşünce suçlusu mu, yakarak öldürdüğü insanların aileleri yok mu, yakılarak öldürülen insanlar kaya koltuğundan mı çıktı, kendinizi  Sivas mağdurları olan ailelerinin bir yerine koyun, bunu nasıl yaparsınız?

Bu kararınızı Alevi vatandaşlar  nasıl kabullenir?

Hapishane de yüzlerce ölüm döşeğinde yatan  zindanda çürütülen, siyasi suçlu  kişiler  sizden affedilmek için dilekçe verenler yardım  bekliyorlar ama, siz hiç oralı bile değilsiniz?

Dinci, mezhepçi  katili af ederken  yazarları ve gazetecileri zindanlara atıyorsunuz.

Yine yandaş ve besleme iktidar medyasının görmediği BEKÇİLİK konusu.

 Üç  yüz bin kişilik  devasa polis kadrosu ile  güvenliği sağlayamadınız da,30 bin kişilik Bekçiyle ne yapmak işitiyor sunuz? Bunu anlamak mümkün değil, dileriz yanılalım.. On binlerce asker ve polisle çözemediğimiz  Kürt sorununa, Kürt kökenlilerden oluşan 80 bin kişilik Koruculuk  sistemini getirdiğiniz, Bekçilik sistemi doksanlı karanlık ve kanlı yılları  hatırlatıyor insana.

Bu gelişmeleri okudukça insanın aklına her şey geliyor burası Osmanlı’nın devamı, Osmanlı’da oyun bitmez diye bir deyim vardır ya!.

Elinde çekiç olan her şeyi çivi görürmüş..

Eşitlik, özgürlük ve kardeşliğin uygulanmadığı bir yerde  Güvenlik bir yere kadardır, ondan sonrası toplumu patlatır.

Türk Silahlı kuvvetleri Suriye’ye yaptığı operasyonlardan sonra bizde, Milli Savunma Bakanlığının  bütçesi hiç tartışılmaz oldu, hatta tapu haline geldi.

Siz hiç medyada savunma harcamalarıyla ilgili bir rakamın yazıldığı ve  yorumun yapıldığını  bırakın, bir haber okudunuz mu?

Yolsuzluk, yoksulluk ve yasakları kaldıracaktı muktedir, bu konulara hiç girmiyor soran ve sorgulayanları da, hedef gösteriyor.

Ekonomi o kadar kötü ki  piyasada yaprak kıpırdamıyor, işsizlik rekor kırıyor, zamlar sağanak yağmuru gibi yağıyor, mutfakta yangın var, insanlar ısınmak için sobaya dönüyor ama, damat her ay basının karşısına geçip ekonomi konusunda gelecek ay bu aydan daha iyi olacak derken, kayın peder de bu yıl destan yazacağız, yaza doğru ekonomi şaha kalkacak diyor

Anlatılanların vatandaşta hiç bir inandırıcılığı yok ve  tam bir masal.

Türk-iş    2020 Ocak ayı Açlık ve Yoksulluk rakamlarını açıkladı; bir kişi için açlık sınırı 2 bin 219 lira,4 kişilik yoksulluk sınırı ise 7 bin 229 lira olarak açıklarken, bu rakamlar bile tek başına  damat ve kayın pederin masal anlattığını ortaya koyuyor.

Asrın lideri bu kadar sıkıntı ve sorunlar karşısında Ateşin yamaçlarında barut kurutmaya devam ediyor.

Dileriz bu tehlikeli anlayışından biran önce vaz geçer ve normale döneriz.

Editör Notu: Yazarımız 3 yıl önce Marmara Yerel Haber'de yayınlanan yazısını, güncelliğinden hiç bir şey kaybetmediği için yenden yayınyanlanmasını istedi. .

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.