Gezi Ruhu’nu CHP’de mi istiyorsunuz? Dinleyin...

  • 4.04.2014 00:00

 30 Mart seçimleri vasıtasıyla tecrübe ettik ki devletin adalet organlarının düzgün çalışmaması durumundaönemli oranda genç nüfus inisiyatif almaktan çekinmiyor ve gerek oyların güvenliği gerekse hataların telafisi sürecinde sorumluluk üstleniyor. Bu gelişmeleri Ankara örneğinde izleyen bazı kişilerin Mansur Yavaş’ın yanında seçim güvenliği için emek veren gençlerin vaziyetine Gezi Ruhu yakıştırması yaptığına şahit olduk. Sonrasında sosyal medyayı aktif kullanan bazı kullanıcıların ‘’madem CHP istediğimiz CHP değil, o zaman CHP’ye katılıp dönüştürmeliyiz’’ söylemini popülerleştirdiğini gözlemledik. Bu arkadaşların düşüncesi CHP’ye katılarak dinamik, barışçıl, yenilikçi ve gelişimci nüfusu etkin kılmak. Bu fikrin akıllıca bir fikir olduğu konusunda şüphem yok. Siyasi bir organizasyona dahil olup aktif rol oynayarak dönüşüme katkı vermek kadar doğal ne olabilir! Ancak amaç Gezi Ruhu’nu CHP’ye entegre edebilmek ise bu niyetin gerçekleşmesi öncesinde göz önüne alınması gereken şeyler olduğunu düşünüyorum.

·         Gezi Ruhu adı verilen dinamik, seküler, bilgin ve barışçıl çoğunluk hareketi CHP’nin içerisinde aynı biçimde varlığını sürdüremez. Çünkü Gezi Ruhu varlığını engelsizliğe, kuralsızlığa ve karar alma mekanizmasındaki dinamizme borçludur. Bu bilince katkı sağlayan bireyler topluluğun(çoğunluğun) kararına uymak zorunda olmadığı gibi topluluktan istedikleri anda ayrılmak ya da ortak kaygılara sahip olmaları halinde yeniden katılmakta özgürdürler.

·         Gezi Ruhu’nu yaratmak için belirli haklı, vicdani ve somut gerekçeler ortaya çıkması ve bu gerekçelerin her koşulda farklı katılımcılar tarafından savunulması durumu söz konusudur. Durağan değil tam anlamıyla aktif unsurlar hareketin ana temasını oluşturur.

·         Gezi Ruhu söz konusu olduğunda sadece evrensel değerlerin savunulması yetmez, mağduriyet ve güçlünün karşısında konumlanma gibi gerekçelerin de olgunlaşması gerekir.

·         Gezi Ruhu’nu olgunlaştıran çok sesliliktir. Bu organizmanın içerisinde aynı ideolojiye sahip olmayan binlerce aktör sadece bir konuda aynı fikirde oldukları için birleşir bir senfoni oluştururlar. Bu yapıda her zaman farklılıklar olmalıdır. Birbirlerinin sivri yönlerini dizginler, birlikte olgunlaştırlar.

·         Gezi Ruhu’nu oluşturan aktörlerin arasında hiyerarşik bir yapılanma söz konusu değildir. Birinin diğerinden daha yetkili ya da rütbeli olduğunu göremediğimiz gibi yatay bir örgütlenme modeliyle herkesin katkı sağladığı ve kararların ortak alındığı bir oluşumdan bahsediyoruz.

·         Bu organizmada hiyerarşi olmadığı için zaman geçtikçe konumunuzun yükselmesi gibi bir çıkargüdemezsiniz. En fazla topluluk içerisinde kendi fikrinizin önemsenmesi kaygınız olur, bunu da başarmak için öncelikle akılcı sonrasında ise diğerlerini ikna edebiliyor olmalısınız. Bu faktör sizi sürekli gelişeme açık kılacaktır.

 

Gezi Ruhu adı verilen, benim de sık kullanarak yıpratmaktan çekindiğim o oluşumu anlatmak için daha pek çok unsur sayabiliriz. Gezi Ruhu’nun bir partide vücut bulması gibi bir niyetiniz varsa öncelikle ona en yakın koşulları oluşturmalısınız. Bunun için belirli önerilerim var.

1.      CHP Gençlik Kolları adı verilen parti organı özerkleştirilsin, ismi misyonuna uygun bir biçimde değiştirilsin. Ancak maddi, fiziki destek esirgenmesin.

2.      CHP Gençlik Kollarında mevcut olan tüm hiyerarşik yapılar lağvedilsin.

3.      CHP Gençlik Kollarına üyelik uygulaması kaldırılsın. Bu oluşumda katılım sadece belirli konularda ve gönüllülerin çeşitli mekanizmaları kullanarak katılım sağlayabileceği bir  araç ile sağlansın. Örneğin bu forum-toplantı gibi informel fiziki katılımla ya da özgür  bir internet platformu aracılığıyla sağlanabilir.

4.      İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi dışında hiçbir kural ya da tüzük yazılmasın.

5.      Fiziki katılımda tartışmaların münazara biçiminde, olgunlukla uygulanabileceği yöntemler geliştirilebilir.

6.      Gündemdeki konular konusunda katılımcıların fikirlerini kimlikleri alınmaksızın kaydedecek bir mekanizma oluşturulup bu mekanizmanın ilgili raporu parti yönetimine ulaştırması sağlanmalı.

 

Bu işaret ettiğimyapıda CHP’nin mevcut gençlik organının yapabildiği ancak bu yapının beceremeyeceği şeyler de var tabi; partizanlık, durağanlık ve tek seslilik. Onun dışında, partinin propaganda çalışmalarında aktif rol oynayacak bir çok katılımcı gönüllülük esasına göre varlık gösterebilir, partinin çalışmalarında aktif rol oynayabilir. Hatta  söz konusu özgür yapıda daha fazla katılımcı olmaması için hiçbir neden göremiyorum.

CHP’ningençlikkollarındayüzbinlerceüyegençvar, liderlerininsöylemlerininötesindebirfikirortayakoyabileceklerinidüşünüyormusunuz? Partininsöyleminebağlıolmalarıgerektiğinibırakalımşimdi... Fikriolaninsanınkonuşamadığıfikrinkime ne faydasıvarya da konuşamayangencinbulunduğuyerde ne işivar!

Dolayısıyla madem Gezi Ruhu bu partiye katkı sağlar diye düşünüyorsunuz, o zaman partisine de aykırı, ‘’partisine rağmen düşünen’’ yapıların önünü açmakta yarar var. Bu noktada göreceksiniz, reklamınızı yapmaya milyonlarca dolar harcamanıza hiç gerek kalmayacak; o özgür ortamdan çıkacak fikirler, olgunlaşacak eylemler paha biçilemeyecek katkılar sağlayacak...

Twitter: DGNMehmet.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar