Çözüm seçimin yenilenmesinde

  • 17.04.2019 00:00

 AK Parti, İstanbul’da seçimlerin yenilenmesi yönündeki itirazını Yüksek Seçim Kurulu’na iletti. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, sandık başkanı olarak atanan 19 bin kişinin kamu görevlileri arasından seçilmediğinin tespit edildiğini açıkladı. Yavuz, 16 bin 884 oyun AK Parti adayına yazılması gerekirken başkalarına yazıldığını söyledi. Şu ana kadar tespit edilen usulsüzlüklerin büyüklüğüne bakılırsa ortada organize bir yolsuzluktan rahatlıkla bahsedilebilir. Bu nedenle AK Parti’nin, İstanbul’da seçimlerin yenilenmesi yönündeki talebi son derece haklı. Şaibelerin giderilmesi, kamu vicdanının rahatlatılması için seçimin yenilenmesinden başka yol görünmüyor.

Şüphesiz karar şimdi YSK’da. Karar ister seçimin yenilenmesi, ister mevcut seçim sonuçlarının kabulü yönünde olsun; YSK ne derse artık o olacak. AK Parti de, CHP de çıkacak karara uymak zorunda. Aslında işin sevindirici olan kısmı da bu; sorunu, anlaşmazlığı ya da ihtilafı Yargı çözüyor ve taraflar saygı duysalar da, duymasalar da çıkacak karara uyacak.

Bakmayın CHP’nin sokak tehditlerine, “şehri yakarız” havalarına; YSK kararları, AK Parti kadar CHP’yi de bağlıyor. Bunun farkındalar. Seçimlerin yenilenmesi kararı çıkarsa kuzu kuzu uymak zorundalar. Aynı şekilde AK Parti de itirazları reddedilirse karara uymak zorunda. Kimsenin hukukun dışına savrulma lüksü yok. En fazla da sokağa çıkarız diye tehditler savuran CHP’nin. Elde ettikleri seçim başarılarını sokakta heba etmek istemiyorlarsa -ki CHP’de de ağırlıklı eğilimin bu olduğu anlaşılıyor- Yargı’nın kararına boyun eğecekler.

Seçimler yenilenir mi, yenilenmez mi bilinmez; yapılması gereken İstanbul seçimlerini hızla geride bırakıp bir an önce normalleşmeye dönmek ve ülkeyi bu belirsizlikten kurtarmak.

Tabii, sokak hesapları hiç yoktur da denemez. Küreselci çete/FETÖ, İstanbul’u alamazlarsa CHP’yi sokağa dökmeye niyetli. Ülkede iç karışıklık çıkarmak için uzun süredir pusuda bekliyorlar. Ama CHP yönetimi bu oyuna gelirse kaybeden kendileri olur. Bir daha bırakın İstanbul’u alma ihtimalini, aldıkları diğer büyük şehirleri de tek tek kaybederler. Sokakları ateşe vermenin ülkeye vereceği zarar büyük olur, CHP’nin de bunun faturasından kaçması zor. Ekonomik hayatı alt üst eden bir girişimin sorumluları milletin keseceği cezadan kaçamaz.

Ülkenin normalleşmeye, önüne bakmaya ihtiyacı var. Önümüzdeki seçimsiz 4,5 yıl, Türkiye’yi derleyip toparlayacak altın değerindeki bir zaman dilimi anlamına geliyor. Kim bu süreci sabote ederse kaybeder. O şekilde veya bu şekilde! YSK’nın vereceği kararı beklemek ve buna uymaktan başka çıkar yol yok!

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.