Altın Portakal Festivali iptal edildi

Önce iki KHK'lıyı anlatan "Kanun Hükmü" filmi festival programından çıkarıldı. Tepki gösteren 20 juri üyesi istifa etti, filmler yarışmada çekilmeye başladı. Tepkiler artınca komite tekrar Kanun Hükmü filmini programa geri aldı. Bu kez Kültür Bakanlığı ve resmi sponsorlar "FETÖ propagandası" suçlamalarıyla festivalden çekildi. Kanun Hükmü tekrar festivalden çıkarıldı. Ve son gelişme: Festival tümden iptal edildi.

Altın Portakal Festivali iptal edildi
30.09.2023 - 06:33
Haber Merkezi
493

60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin iptaliyle sonuçlanan tartışmalar, yönetmen Nejla Demirci’nin “Kanun Hükmü” adlı belgeselinin festivalin seçkisinden çıkarılmasıyla başladı.

Festivalin yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu, KHK’yla görevlerinden alınan iki kişinin anlatıldığı “Kanun Hükmü” belgeselinin festival seçkisinden çıkartılması için “filmde yer alan bir kişinin davasının devam ettiği” gerekçesini göstermişti.

Jüri üyeleri ve diğer filmlerin tepki göstererek festivalden çekilmesi üzerine, film yeniden festival seçkisine alınmıştı.

Filmin yeniden festivale dahil edilmesi üzerine dün Kültür ve Turizm Bakanlığı festivale desteğini çektiğini belirterek şu açıklamayı yaptı:

“Türk sinemasının alanındaki en önemli etkinliklerinden biri olan ve 60’ıncısının düzenlenme süreci devam eden Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, belgesel yarışması bölümünde ‘Kanun Hükmü’ adlı belgesel yer almaktadır. Böylesi önemli bir festivalde, sanatın gücü kullanılarak mağduriyet algısı üzerinden FETÖ terör örgütü propagandası yapılmasına vesile olunması son derece üzücüdür. Bakanlığımız, Aziz milletimizin 15 Temmuz’da verdiği destansı mücadelesinin itibarsızlaştırılması, sanatın provokasyon unsuru olarak kullanılması çabasının bir parçası olmayacaktır. Bu sebeple Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden çekilmiş bulunuyoruz.”

Bugün de Gençlik ve Spor Bakanlığı da festivale desteğini çektiğini ve Antalya Spor Salonu’nun tahsisini iptal ettiğini duyurdu:

“Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, belgesel yarışması bölümündeki “Kanun Hükmü” adlı belgeselde mağduriyet algısı üzerinden FETÖ terör örgütü propagandası yapılması nedeniyle Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden desteğimizi çekmiş bulunmaktayız. Belgeselde FETÖ Terör örgütü propagandası yapılmasına vesile olunması nedeniyle, tahsisi yapılan Antalya Spor Salonu’nun tahsisi iptal edilmiştir.”


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar