'Viyana Eylemciliği' Hareketinin Kurucusu Hermann Nitsch Hayatını Kaybetti

'Viyana Eylemciliği' Hareketinin Kurucusu Hermann Nitsch Hayatını Kaybetti
19.04.2022 - 17:04
Güncelleme 23.04.2022 - 22:04
Kaynak: Haber Merkezi
2847

Deneysel çalışmalarıyla tanınan ünlü Avusturyalı avangard sanatçı Hermann Nitsch 83 yaşında hayatını kaybetti.

1938 Viyana doğumlu olan avandgard sanatçı kavramsal ve performans sanatın oluşmasına zamin hazırlayan resamlardan kabul ediliyor. Eserlerinde kan ve hayvan bağırsağı kullandığı için hayvanseverler tarafından eleştirilen sanatçı pek çok kez de davalık olmuştu.

Hermann Nitsch, 2013 yılındaki 8. Conteporaray İstanbul fuarına performanslarından oluşan geniş bir programla katılmıştı.

Viyana Eylemciliği hareketinin kurucularından olan Nitsch eserlerinde kullandığı malzemelerden dolayı eleştirildiğinde, hayvan bağırsaklarının zaten yenmediğini çöpe atmaktansa daha iyi bir amaç için kullanıldığını söyleyerek kendini savunmuştu.
Köklerini Pagan ritüellerine kadar götürebileceğimiz eserleri ve performansları geleneksel dramanın izleyicinin de dahil olduğu beş duyu organımızla da hissedilebilen bir gerçeklik ortaya koymuştu.

Eserleri Avusturya'da Mistelbach'ın yanı sıra Napoli'deki bir müzede de sergileniyor.


Editör: M. AKAY
Hack Forum Hacker Forum Hack Forumu Warez Forumu Hacker Sitesi Hacking Forum illegal forum illegal forum sitesi warez scriptler nulled forum crack forumu hacking forumu illegal hack forumu hacking forums