17. İstanbul Bienali 17 Eylül - 20 Kasım Tarihleri Arasında Gerçekleşecek

 17. İstanbul Bienali 17 Eylül - 20 Kasım Tarihleri Arasında Gerçekleşecek
14.04.2022 - 21:26
Güncelleme 14.04.2022 - 21:31
Haber Merkezi
806

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, 2007 - 2026 Bienal Sponsoru Koç Holding’in desteği ile gerçekleştiren 17. İstanbul Bienali, 17 Eylül - 20 Kasım tarihleri ​​arasında sanatseverlerle buluşacak.

Bu sene bienal geleneksel sanat mekânlarının dışına çıkarak kitapçılar, sahaflar, hastaneler, huzurevleri, kafeler, metro durakları ve özel bir radyo istasyonunun da aralarında olduğu onlarca farklı mekânda gerçekleştirilecek. Tarihi semtlerdeki müzelerin yanı sıra, bir hat ve cilt atölyesi, on beşinci yüzyıldan kalan bir hamam, yirmi yılı aşkın süredir kullanılmayan bir Rum okulu, göçmen sanatçılar tarafından kurulan bir sanat alanı da bienal mekânı olacak. Pandemi sebebiyle bir yıl ertelenen 17. İstanbul Bienali’nin küratörlüğünü Ute Meta Bauer, Amar Kanwar ve David Teh üstleniyor. Bu sene bienal ölçeği, yöntemi ve hedefleri açısından önceki edisyonlardan farklılaşıyor.

Pandemi koşullarında düzenlenen 17. İstanbul Bienali’nde her anlamda geçmişten gelen kalıpların ötesine geçmesi gerektiğini düşünen küratörler, sergi için bir tema ya da başlık seçmek yerine uzun soluklu bir dönüşüm ve yeniden yaratım sürecine odaklanıyor. Farklı coğrafyalarda ve disiplinlerde çalışmalar yürüten kişileri bir araya getirerek aralarındaki etkileşimi besleyen, güçlendiren bir buluşma noktası olan bienalin bu seneki sergileri İstanbul’un üç farklı semtinde yoğunlaşacak.

Beyoğlu’ndaki bienal mekânları arasında daha önce serginin üç edisyonunu ziyaretçiler ile buluşturan Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, uluslararası performans sanatı platformu Performistanbul’un Canlı Sanat Araştırma Alanı (PCSAA) ve İstanbul’daki en eski Rum okullarından, 1999’dan bu yana kapalı olan Merkez Rum Kız Lisesi bulunuyor. Kadıköy’deki bienal mekânları arasında endüstri mirasının kültür-sanat ekseninde aktif bir kamusal alana dönüştüğü Müze Gazhane ve savaş koşullarından dolayı ülkelerini terk etmek zorunda kalan Suriyeli sanatçıların kurduğu bağımsız bir sanat alanı olan arthereistanbul yer alacak. Fatih’teki bienal mekânları arasında ise iki yıl önce bağımsız sanat alanı olarak yeniden kapılarını açan Barın Han ile İstanbul'un en eski hamamlarından Küçük Mustafa Paşa Hamamı bulunuyor.

Küratörler Ute Meta Bauer, Amar Kanwar ve David Teh yaptıkları ortak açıklamada şunları söyledi: “Dünyanın dört bir yanındaki sanat oluşumları, nasıl hayatta kalacakları, güncelliklerini nasıl koruyacakları, kimin için ve hangi amaçlarla faaliyet gösterecekleri gibi acil ve varoluşsal kaygılarla yüzleşiyor. Sanat, toplumsal söylemin sözcük dağarcığını yenileyerek yeni düşünce yolları açma gücüne sahip. Bu bienalde tek bir zaman ve mekânda büyük temalar etrafında büyük toplantılar gerçekleştirmeyeceğiz. Bunun yerine, bienal için belirlenen sekiz haftalık resmi süre için, çok sonra da devam edebilecek fikirlerin tohumlarının atıldığı büyük bir fikir dağılımı öngörüyoruz.”

​İstanbul Bienali Direktörü Bige Örer ise şunları söyledi: “Belirsizliklerle dolu bir dünyada bir arada çalıştığımız sanatçıların ve sanat dünyasının önceliklerini ve aciliyetlerini temel alarak çalışmalarımızı şekillendiriyoruz. Son iki yılda karşılaştığımız tüm zorluklara rağmen bienal katılımcılarıyla beraber üretmeye devam ediyoruz.”

Biletler için: https://bienal.iksv.org/tr


Editör: M. AKAY