Hüsamettin Koçan’ın “Geleneğin Şifreleri-Geleceğin Şifreleri” Sergisi Kazlıçeşme Sanat’ta

Hüsamettin Koçan’ın “Geleneğin Şifreleri-Geleceğin Şifreleri” Sergisi Kazlıçeşme Sanat’ta
14.04.2022 - 21:02
Güncelleme 23.04.2022 - 16:37
Haber Merkezi
770

Hüsamettin Koçan’ın “Geleneğin Şifreleri-Geleceğin Şifreleri” başlıklı sergisi, Zeytinburnu Belediyesi tarafından İstanbul’a kazandırılan sanat alanı Kazlıçeşme Sanat’ta 30 Haziran tarihine kadar sanatseverle buluşuyor.

Ressam Hüsamettin Koçan’ın 30 yıl boyunca ürettiği eserlerden oluşan önemli bir seçkinin yer aldığı “Geleneğin Şifreleri-Geleceğin Şifreleri” sergisinin küratörlüğünü Mehmet Lütfi Şen üstleniyor. Sergi eski çağlardan bugüne, Selçuklu’dan Osmanlı’ya, Cumhuriyet’in rüyasını ve kültüre bakışını dönem dönem semboller ve figürler üstünden bir araya getiriyor. Sergi sanatçının gelenek ve gelecek kavramlarına odaklandığı 90’lı yıllardan bugüne, Anadolu topraklarındaki birikimlerin derin anlamlarla birbirine bağlandığı gerçeğini farklı boyutlarda somutlaştırıyor. Yeni malzeme önerilerinin geleneksel estetik sınırların ötesine uzanan bir dil zenginliği ile sunulduğu sergide resimler, heykeller, baskılar, çamur ve kitch malzeme bu dil örgüsünün ana sözcüklerini oluşturuyor.

“Geleneğin Şifreleri-Geleceğin Şifreleri” sergisi aynı zamanda sanatçının Anadolu’da var olma projesi olarak 20 yıldır üretimini sürdürdüğü ve “en büyük ve en son eserim” dediği Baksı Müzesi’nin katılımcı, hatırlayan ve hayal eden yenilikçi dünyasını izleyiciye sunuyor. Coğrafyalar arasında bir bağ kurma projesi olma niteliği taşıyan bu sergiden elde edilecek gelirin bir bölümü Bayburt’ta yapılacak Yetenek Geliştirme Merkezi için kullanılacak.

Sergi kapsamında mayıs ve haziran aylarında akademisyen Nusret Polat moderatörlüğünde Hüsamettin Koçan’ın sanatı ve felsefesi üzerine sanat profesyonelleri ile söyleşiler düzenlenecek. Kazlıçeşme Sanat’ta fiziki ve çevrim içi olarak gerçekleşecek söyleşilere Hüsamettin Koçan, Can Aytekin, Ayşe Köksal ve Emre Zeytinoğlu konuşmacı olarak katılacak.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, serginin açılış töreninde şunları söyledi: “Biz Kasım 2019’dan bu tarafa Kazlıçeşme Sanat’ın İstanbul’un yeni kültür sanat odağı olacağını söylüyoruz. Bugün burası çok kıymetli ve büyük bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Hüsamettin Koçan Hoca’nın ‘Geleneğin Şifreleri-Geleceğin Şifreleri’ adlı sergisini açtık. 30 Haziran’a kadar ziyaretçilerimiz, pazartesi günleri ve bayram tatilleri hariç olmak üzere sergimizi her gün ziyaret edebilirler. Hüsamettin Hoca’mızın bu sergideki eserleri, bu topraklardaki Şaman kültüründen başlayarak Selçuklu’ya, Osmanlı’ya kadar olan bütün bu şifreleri üzerinde taşıyor. Çok kıymetli bir sergi, bütün sanatseverleri Kazlıçeşme Sanat’a bekliyoruz.”

Ressam Hüsamettin Koçan şunlar söyledi: “Yaptığım çalışmalarda; bizim Anadolu’muzun, ülkemizin kültürel zenginliklerinin ne durumda olduğunu, birbirlerinden nasıl etkilendiklerini ve nasıl bir insanlık sevgisini yaratmaya çalıştıklarının üstünden gittim. Önce folklorla yoğun çalışmalar yaptım. Sonra akademik düzeyde bu çalışmaları sürdürdüm. Benim burada yaptığım şeyler yerel birikimlerden hareket ederek, oradaki o zengin değerlerden özgün bir dil oluşturmaktı. Bu zenginlikten dünya insanına yeni, özgün şeyler önerebiliriz. O nedenle de buradaki sergimin bence en çok üstünde durulması gerekli olan yanı bu. Tekniğiyle, konuları ele alış biçimiyle ve aradığı insani derinlikle ülke ve dünya sanatına bir katkı olmasını istiyorum.”

​Hüsamettin Koçan’ın “Geleneğin Şifreleri-Geleceğin Şifreleri” sergisini 30 Haziran’a kadar pazartesi ve bayram tatili günleri hariç her gün 10.00 - 18.00 saatleri arasında Kazlıçeşme Sanat’ta ziyaret edebilirsiniz.


Editör: M. AKAY