“Memento İstanbul: Hristoff Aile Arşivi” Sergisi Yapı Kredi Kültür Sanat’ta

 “Memento İstanbul: Hristoff Aile Arşivi” Sergisi Yapı Kredi Kültür Sanat’ta
5.04.2022 - 12:48
Güncelleme 23.04.2022 - 16:40
Haber Merkezi
1132

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, üç nesil sanatçı bir ailenin yıllar içinde biriktirdiği fotoğraflar, resimler, kişisel eşyalar ve objelerden oluşan “Memento İstanbul: Hristoff Aile Arşivi” sergisini 31 Mart - 7 Ağustos tarihleri arasında sanatseverlerle buluşturuyor.

Hristoff ailesinin olduğu kadar, bir şehrin de tarihine mercek tutan Memento İstanbul: Hristoff Aile Arşivi”, Yapı Kredi Kültür Sanat’ın Galatasaray’daki binasının 2. ve 3. katlarında sergileniyor. Serginin ilk katında arşiv malzemeleri eşliğinde Hristoff ailesinin hikâyesi ve dostları olan sanatçıların eserleri yer alıyor. İkinci katta ise Peter Hristoff’un İstanbul’dan ilham alarak ürettiği işler sanatseverlerle buluşuyor.

Peter Hristoff, Elif Erdoğan, Yeşim Demir Pröhl’ün küratörlüğünü yaptığı sergide Hristoff Aile Arşivi’nden derlenen objelere Pera Müzesi, Rahmi Koç Müzesi, Yapı Kredi, Nur ve Selçuk Altun, Ömer M. Koç, Emel ve Bülent Korman ile Ayşegül ve Ömer Özyürek koleksiyonlarından alınan resimler eşlik ediyor. Ailenin erken Cumhuriyet yılları sanat ortamıyla bağlarının anlatıldığı bölümde Aliye Berger, Ali Sami Boyar, İbrahim Çallı, Hayri Çizel, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Zeki Faik İzer, Zeki Kocamemi ve Şerif Renkgörür’ün eserleri de bulunuyor.

Raffles İstanbul, Can Carpet, Jotun ve New York School of Visual Arts desteğiyle hazırlanan sergi süresince Yapı Kredi Kültür Sanat’ın Galatasaray’daki merkezinde ve sosyal medya platformlarında konuşmalar, söyleşiler, atölyeler, dinletiler, performanslar ve şehir turları gibi çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek. Ayrıca sergi kapsamında Yapı Kredi Yayınları tarafından Türkçe-İngilizce bir katalog da hazırlandı.

Hristoff Aile Arşivi, 1923 yılında Bulgaristan’dan İstanbul’a gelen Peter Dimiter Hristoff’un 1920-30’lu yılların İstanbul’unu belgeleyen fotoğrafları ile oluşturulmaya başlandı. Cumhuriyet’in ilk yıllarının sanat ortamının tam merkezinde yer alan Peter Dimiter’in başlattığı bu arşiv oğlu Dimiter ve torunu Peter tarafından da devam ettirildi. Arşivde yer alan kartpostal, resim, efemera ve fotoğraflar bir ailenin köklerini saldığı şehirle olan nostalji ve duygusallıkla harmanlanmış hikâyesini anlatıyor.

“Memento İstanbul: Hristoff Aile Arşivi” sergisini 31 Mart - 7 Ağustos tarihleri arasında Yapı Kredi Kültür Sanat’ın Galatasaray’daki binasının 2. ve 3. katlarında ziyaret edebilirsiniz.


Editör: M. AKAY