YAYBİR’den çağrı: ‘Kitap kâğıdına KDV sıfırlansın’

YAYBİR’den çağrı: ‘Kitap kâğıdına KDV sıfırlansın’
2.04.2022 - 23:07
Güncelleme 23.04.2022 - 16:41
Haber Merkezi
1072

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kabine toplantısı sonrasında açıkladığı bazı temel ihtiyaç maddelerinde KDV indirimi Resmi Gazete'de 29 Mart günü yayımlandı. Karar aybaşından itibaren yürürlüğe girecek.

Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren KDV indirimlerinin ardından Yayıncılar Meslek Birliği de bir açıklamada bulunarak; tuvalet kâğıdı, kâğıt havlu, kâğıt mendil ve peçetenin de içinde bulunduğu temel ihtiyaç maddelerine getirilen KDV indiriminin, kitap kâğıdına da uygulanmasını talep edildi.

Yayıncılar Meslek Birliği Başkanı Mustafa Aksoy bir açıklama yaparak, kâğıt ithâlinde uygulanan KDV uygulamasının sıfırlanmasını istediklerini bildirdi.

Döviz kurlarındaki artışlar nedeniyle zor günler geçiren yayıncılığın, desteklenecek sektörler arasında olduğunu belirten Aksoy, “Kâğıt peçete, kâğıt mendil, tuvalet kâğıdı ne kadar vazgeçilemez temel bir ihtiyaçsa, kitap kâğıdı da öyle. Çok uzun zamandır dile getirdiğimiz, ısrarla talep ettiğimiz kitap kâğıdında KDV’nin sıfırlanmasının tam zamanı olduğunu düşünüyor, konunun ivedilikle gündeme alınmasını istiyoruz.” dedi.


Editör: M. AKAY