Murat Germen’in “Küresel İkaz” Sergisi KTSM’de

Murat Germen’in “Küresel İkaz” Sergisi KTSM’de
31.03.2022 - 22:23
Güncelleme 23.04.2022 - 16:42
Haber Merkezi
1104

Kale Tasarım ve Sanat Merkezi, Murat Germen’in iklim değişikliği, küresel ısınma, su hakları gibi konulara dair birbirine eklemli sergilerinin en son safhası olan “Küresel İkaz” başlıklı fotoğraf sergisini 30 Nisan tarihine kadar sanatseverlerle buluşturuyor. 

Kale Grubu’nun hayata geçirdiği “İyi Bak Dünyana” hareketi kapsamında daha sürdürülebilir bir dünya için sosyal fayda yaratan fikirleri savunmayı amaçlayan KTSM, küresel sorunların başında gelen iklim krizi konusunda farkındalık oluşturmak ve harekete çağırmak amacıyla “Küresel İkaz” sergisini izleyicinin beğenisine sunuyor. Aşırı kentleşmenin etkileri, insanın doğada yarattığı tahribat, küresel ısınma, iklim değişikliği ve su hakları konuları üzerine çalışan Murat Germen, buzlarla kaplı kuzey coğrafyalarında belgesel fotoğraf çalışmaları ile küresel ısınma sorununun ciddiyetini vurgulamayı hedefliyor. Sergide Norveç, Svalbard Adası ve Grönland’da çekilen toplam 17 fotoğraf yer alıyor. İnsan türünün sonunu getirecek gibi görünen beşeri gaflet, ihmalkârlık, lakaytlık ve kayıtsızlığa dikkat çeken sergi, küresel iklimle başa çıkmanın yolunun tevazu, sadelik ve tasarruftan geçtiğinin altını çiziyor. 

Sanatçı Murat Germen şunları söyledi: “Svalbard Adası-Norveç, Grönland-Danimarka, Tromsö-Norveç, Laponya-Finlandiya ve İzlanda’da uzun süredir küresel ısınmanın etkilerini gözlemliyorum. Buralarda deneyimlediklerim, yerellerden duyduklarım, fotoğrafladıklarım sonrasında yaşamımda zaten merkeze oturan ‘yettiği kadar’ kavramını iyice benimsedim. Mimari, giyim, beslenme, nüfus, günlük yaşam, vb. boyutlarda her şeyin gereken asgari miktarda üretildiğini ve tüketildiğini görmek ‘demek ki mümkün!’ dedirtti. Dünyanın en gelişmiş bazı ülkeleri tarafından yönetilen bu coğrafyalarda iklimin üstünlüğünden dolayı tevazu, yetinme, sadelik, tasarruf, iş birliğinin benimsenmesi ve israf, ifrat, gösteriş, fuzulî büyüme, hırs, egodan uzak durulması örnek alınması gereken tavırlar.” 

Kale Grubu Kurumsal İletişim Müdürü Zeynep Özler ise şunları söyledi: “Her zaman öze değen, özgün ve özgür projelere öncelik veriyoruz. Dünyanın sanatla daha iyi bir yer olacağına inanıyoruz. Sürdürülebilir kalkınmanın önceliklerinden olan sorumlu üretim ve tüketime davet eden sanatçılara alan açmaya devam ediyoruz. Murat Germen de bu sanatçılardan biri. Kendisine sergi fikrini götürdüğümüzde hepimiz çok heyecanlandık. Bu fotoğraflar, üç yıldır KTSM’de sergilenmeyi bekliyordu. Doğru zamanda bu sergiyi hayata geçirmekten mutluluk duyuyoruz. Sanat, yüzleşme için bir araç ve biz de ziyaretçilerimizi iklim krizi ile yüzleşirken aynı zamanda atalete kapılmadan bugünden harekete geçmeye davet ediyoruz.” 

Kalebodur desteğiyle düzenlenen Murat Germen’in “Küresel İkaz” başlıklı fotoğraf sergisini 30 Nisan tarihine kadar KTSM’de ziyaret edebilirsiniz. 

Künye:
1. EISCAT Svalbard Radar,  Spitzbergen, Svalbard Adası, Norveç, 2018
​2. Küresel Tohum Deposu, Longyearbyen, Svalbard Adası, Norveç, 2018


Editör: M. AKAY