27 Mart Dünya Tiyatro Günü: Perdeler Hep Açık Kalsın

27 Mart Dünya Tiyatro Günü: Perdeler Hep Açık Kalsın
27.03.2022 - 15:45
Güncelleme 23.04.2022 - 16:42
Haber Merkezi
1283

Bugün Dünya Tiyatro Günü. Her yıl 27 Mart'ta kutlanan bu özel gün, tiyatro grupları tarafından ulusal ve uluslararası etkinliklerle kutlanmaktadır. Ülkemizde Türkiye'de tiyatroya ilişkin ilk ulusal bildiri Muhsin Ertuğrul tarafından kaleme alınmıştır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları’nın oyuncuları, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde ücretsiz olarak sahnelenecek 9 oyunla izleyicilerle bir araya gelecek. Bu anlamlı gün sosyal medyada, ayakta kalmaya çalışan özel tiyatro sahnelerinde Dünya Tiyatro Günü mesajları ve sözleri ile kutlanıyor.

Kısa bir tarihçe:

Dünya Tiyatro Günü, UNESCO'ya bağlı Uluslararası Tiyatrolar Birliği'nin girişimiyle ilk kez 1961'de kutlanmaya başlanmıştır. Dünya Tiyatro günü her sene 27 Mart'ta kutlanır. 

1961'de Dünya Tiyatro Günü'nü kutlama fikri dönemin ITI başkanı Arvi Kivimaa tarafından ortaya atılmıştır.

Kivimaa'nın bu düşüncesini belirtmesinin ardından İskandinav ülkelerinden gelen desteğin de etkisiyle uygulanmaya başlandı

1962 yılında ünlü Fransız yönetmen Jean Cocteau bu özel güne ilişkin bildirge yazmıştır.

Dünya Tiyatro Günü kabul edildikten sonra her yıl Paris’te 1962 tarihli Uluslar Tiyatrosu’nun (Theatre of Nations) da açılış günü olan 27 Mart günü, ITI’nin dünya çapındaki merkezlerinde çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlandı

 


Editör: M. AKAY