Direniş Böreği Empanada

Direniş Böreği Empanada
23.03.2022 - 10:18
Güncelleme 23.04.2022 - 16:42
Haber Merkezi
1826

Birçok ülkenin yemek kültüründe öne çıkmış yemekler vardır. Hemen hepsinin bir hikâyesi bulunur. Örneğin İngiliz entekke veya korniş böreği ve Meksika empanadası. İkisi de yapımında küçük farklar içerse de hemen hemen aynı lezzettedir. İkisi de direnişçilerin, yoksulların, işçilerin böreğidir. 

İngiliz entekkesi İrlanda mutfağının da bir parçası. 18. yüzyıl İngiliz ve İrlanda maden işçilerinin çalışmak için indikleri maden ocaklarında yanlarında getirdikleri öğlen yemeğidir. Madenciler, elleri kirli olduğundan böreğin kıtır kenarını kavrayarak yerlerdi.

Meksika empanadası, yüzyıllardır yoksul Latin Amerikan halkın vazgeçemediği bölgesel bir yemek oldu. İngiliz, İspanya ve Fransa'nın istilasına karşı verilen mücadelede sembol olmuştu. Meksika devriminin öncüsü Gabriel Zabata’nın ve direnişçi köylülerin desteği oldu.

Küba'da, Batista diktatörlüğünü deviren gerillaların heybesinde her zaman bir empanada bulunurdu. Devrimci Cheguvara'nın en sevdiği börekti. Bu nedenle Latin Amerika’da empanada gerilla böreği olarak adlandırılır. İngiliz korniş böreği de Avrupa‘da Hitlere karşı mücadele eden Fransız direnişçilerin nevalesiydi. Bu börekler tüm dünyada lezzetiyle yaygınlaşmadan önce direnişlerde tanındı.

Peki, Empanada yapmak zor mu, tabii ki basit. Un, su ve dolgu için elinizde ne varsa.  Önce iç harcı hazırlanır. Korniş böreği gibi sebze, kıyma veya çok ince kıyılmış et veya peynir kullanılır. Böreğin hamuru mayasız açılır, iç dolgusu tercihe göre hafif yağda kavrulabilir, hazırlandıktan sonra ya yağda kızartılır, ya da fırında pişirilir. İngiliz korniş böreği tercihen ince kıyım et ile iç dolgusu hazırlanır ve fırında pişirilir.


Editör: M. AKAY