Üç Horan Ermeni Kilisesi’nde 106 yıl aradan sonra ilk ayin yapıldı

Restorasyonu tamamlanan tarihi Üç Horan Ermeni Kilisesi’nde 106 yıl aradan sonra ilk ayin yapıldı.

Üç Horan Ermeni Kilisesi’nde 106 yıl aradan sonra ilk ayin yapıldı
30.08.2021 - 07:56
Haber Merkezi
3197

Malatya’da bulunan tarihi Üç Horan Ermeni Kilisesi’nde (S. Yerrortutyun Kilisesi) 106 yıl aradan sonra ilk ayin yapıldı. Restorasyonu tamamlanan kilise “Taşhoron Kültür ve Sanat Merkezi” olarak faaliyete geçecek. Hem kilise hem de kültür merkezi olarak hizmet verecek olan kilisede yapılan ilk ayine Patrik Şahak Maşalyan, Ayinlerden Sorumlu Müdür Başrahip Tatul Anuşyan, Rahip Hovagim Seropyan, Peder Drtad Uzunyan, Antakya Kiliseleri Din Görevlisi Peder Avedis Tabaşyan, Peder Şirvan Mürzyan, Peder Şahen Ohanyan ve farklı illerden gelen birçok misafir katıldı.

Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan, 100 yıl sonra onarılan kilisenin vatandaşların ibadetine açılmasının kendilerini mutlu ettiğini belirterek, “Mutluluğumuz ve memnuniyetimizi paylaşmak isteriz. 100 yıl sonra bir sanat ve kültür merkezi olarak onarılan Taşhoron Kilisesi aynı zamanda Hristiyan vatandaşlar için ibadete de açılıyor. Elbette ki bu ülke barışı, birliği ve kardeşliği açısından çok önemli bir mesaj olarak algılıyoruz bunu. Anadolu’nun gitmeye yüzmeye tutmuş zenginliklerinin kazandırılması ve tekrar gün ışığına çıkartılmasının hepimiz için büyük bir kazanç olduğunu belirtmek isterim. Hayırlı, uğurlu olsun” diye konuştu.

Patrik Maşalyan önderliğinde gerçekleşen ayinde Lusavoriç korosu ilahi seslendirdi. Yaklaşık 3 saat süren ayin törenine katılanlar duygusal anlar da yaşadı.

Ermeni halkı kilisede ayin, vaftiz ve düğün gibi törenlerini icra edebilecek. (MA)


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar