EGEMENLİK ÇİN'DE DE OLSA GÖR!

  • 3.12.2022 07:42

Büyük Han şövenizmi nedir duydunuz mu?

X, w, z kuşağı duymamıştır, ama yaşı 50 üstü siyasete bulaşıkların bilmesi gerekiyor, çünkü  45 yıl önce Çin yanlıları önemli sol bir siyasi yere sahipti.

Ama Çin ile bir bağı varsa, mesela Uygur Türkü, Moğol ise de yaşamsal olarak bilmesi gerekiyor.

Çin'de 56 farklı etnik topluluk var.

Yaklaşık 1.5 milyar nüfuslu Çin'in yüzde %92 civarını Han Çinlileri oluşturuyor.

Diğerleri Uygur Türkleri, Zhuanglar, Mançular, Huiler, Miaolar, Tujialar, Yiler, Moğollar ve Tibetliler.

İşte bu Han egemenliğine ÇKP, iktidar öncesi ve sonrası kağıt üzerinde hep Büyük Han Şövenizmi diyerek  karşı çıktı, büyük kültürel savaşlar açtı, ama icraat hiç yönetimin adındaki komünizme denk olmadı, hala da olmuyor.

Egemenlik teoriyi yamultuyor, çarpıtıyor.

Hanlar dışındaki etnik toplulukların siyasal kimliği  yasaktı, devlet yönetiminde kimliksel paye hala verilmiyor.

Pay verilmemek bir yana etnik tepkiler de hep şiddetle, cezayla bastırılıyor, ÇKP devletin üniter niteliğini gözü gibi koruyor.

Bu normal, zira sadece partinin adı komünist, icraatı, niteliği devlet kapitalizmi; burjuvalarıyla, fabrikalarıyla, sömürüsüyle tam bir kapitalist ülke.

Adı halk cumhuriyeti, yöneten KP olunca, merkezi disiplinli bir planlamayla  yürüyünce işler, sömürü, sömürü olmaktan çıkıyor, artı değer buhar olmuyor!

Kavramları aidiyetlerine prangalamış aydınlar, eğer Çin yanlısı ise ve diktanın her türüne karşı çıkmıyor, kendi diktaları iyidir diyorsa Çin sosyalisttir diyebiliyor.

Egemen sistem bunları emsal göstererek hak ve özgürlükleri örseliyor.

Hatta, hani kraldan kralcı denir ya o hesap, uzaktaki Çinciler, "Uygur Türkü diye bir şey yoktur, Çin'de herkes Çinlidir, farklılık üretmek kapitalizmin oyunudur" diyor.

Duyana tebessümi elem ettiriyor.

Türkiye'de herkes Türk, Kürtler kartkurt'tur aşılsa da kültürel ve kimlik olarak ve fiziken yokedilme hükmü yasal ve bu zulüm fiilen yürüyor, epeydir de bombalanıyor.

Coğrafya, devleti ve egemenliğin niteliği değiştirmiyor.

Devlet bir egemenlik aracıdır.

Onu Çin'de de olsa görmek gerekiyor.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.