Gökhan Bacık: Medeniyet hayaliniz bu muydu?

Ahmet Davutoğlu bir yılı aşkın süredir başbakan. Koltuğa ama şöyle ama böyle “oturmayı kabul ettiğine göre” olup bitenlerden siyaseten sorumludur.

Gökhan Bacık: Medeniyet hayaliniz bu muydu?
11.10.2015 - 09:09
1983

 Ahmet Davutoğlu bir yılı aşkın süredir başbakan. Koltuğa ama şöyle ama böyle “oturmayı kabul ettiğine göre” olup bitenlerden siyaseten sorumludur.


Bir kız çocuğunun cesediderin dondurucuda günlerce saklandı. İnsanlar dondurucu neden alır? Bir insan dondurucuyu kızının ölüsünü koymak için almaz.

Peki, Davutoğlu’nun yıllardır bahsettiği medeniyet algısı ne diyor? Davutoğlu’nun medeniyet tahayyülü bir kız çocuğunun cesedinin derin dondurucuda tutulmasına ne diyor?

Bir insanın ölüsü bir araca bağlandı ve annesine, kız kardeşine küfürler eşliğinde sürüklendi. Bir insan Ebu Cehil olsa ölüsüne böyle davranılamaz. Bu yine Davutoğlu’nun başbakanlığında oluyor.

Davutoğlu’nun tepkisi nedir? Davutoğlu’nun büyük medeniyet rüyasında “bir insan cesedinin annesine ve kız kardeşine küfredilerek üstelik polis tarafından bir araca takılıp sürüklenmesi” neye karşılık geliyor?

Alenen sansür anlamına gelecek şekilde, muhalif televizyonlara yönelik hukuksuz uygulamalar yaşıyoruz. Davutoğlu’nun “dünyaya nizam verecek medeniyet planında” bunun anlamı nedir?

“Askere insan yollar gibi” törenle gazete binasından gözaltına, tutuklanmaya gazeteci yollanıyor. Davutoğlu’nun medeniyet inşa hayalinde buna “hayır” demek yok mu?

Ya Bilim Sanat Vakfı, İstanbul Şehir Üniversitesi?

Soruların muhatabı aynı zamanda Sayın Davutoğlu’nun “medeniyet hayalini paylaşan” entelektüeller, akademisyenler, aydınlardır!

İbn Haldun’un asabiyet görüşü üzerine saatlerce konuşanlar, Bağdat düşünce ekolünün İspanya üzerinden Batı Avrupa’ya tesirini konuşanlar, falanlar filanlar size sesleniyorum!

Bir insan cesedinin araba arkasında sürüklenmesine, sistematik basın sansürüne, çocuğun cesedinin buzlukta saklanmasına, polisin sokak ortasında gazetecinin alnına silah dayamasına ne diyorsunuz?

Yıllardır okuduğunuz, tartıştığınız bize ders verdiğiniz teoriler size bir şey söyletmiyor mu?

Sevgili arkadaşlar küçük bir hatırlatma yapayım: On yıllarca pazarlamasını yaptığınız düşünce iktidarda ve mafya bir şehrin göbeğinde alenen miting düzenliyor!

Bir mafya liderinin bir şehrin göbeğinde miting yapmasına İbn Haldun ne diyor? Hegel ne diyor? Gazali ne diyor?

Hadi biz “paraleliz”, “bölücüyüz”, “hainiz”, “şuyuz”, “buyuz”, “taşeronuz” (telefonumuz da var!) peki büyük medeniyet hayalinin mimarları sevgili arkadaşlar sizler neden bir şey demiyorsunuz?

5 yaşındaki çocukların kreşini siyasi hırs sebebiyle narkotik polis basıyor. Bu konuda size “bu kadar da olmaz be” dedirtecek bir kitap, filozof yok mu? Okuduğunuz medeniyet üzerine kitaplar, yaptığınız doktoralar size bu konuda bir gram mesaj vermiyor mu?

En iddialı olduğunuz alan olan dış politikada Türkiye, en kötü Kemalist dönemi aratacak biçimde bir iflas içinde. Sevgili arkadaşlar, sizler İslam dünyasını, bölgenin jeopolitiğini “yutmuş insanlardınız.” Neden o zaman bu hale geldik? Neden Yemen’i kaybettik? Neden Libya’yı kaybettik? Neden Mısır’ı kaybettik? Neden Irak’ı kaybettik?

Ama, fakat, lakin...

Ülkede bu kadar fenalık gerçekleşirken “şimdi dengeli kalalım zamanla gücümüzü konsolide edince bu işleri çözeriz” denemez.

Davutoğlu hocaya samimi bir uyarı yapmak isterim: Her şeye tahammül edebilirdi ancak bir mafya liderinin bir kent meydanında miting yapmasına asla izin vermemeliydi.

“Bu ülkede çok sıkıntı olmuştur ancak bir mafya lideri şehrin göbeğinde Davutoğlu başbakan iken miting yapmıştır” denecek bundan sonra...

Bilim ve Sanat Vakfı’nın yüksek şuurlu medeniyet analizcileri de belki bir gün “mafyanın kent meydanı psikolojisine katkısının Alman idealizmine göre yapısal tahlilini” yazar biz de hikmetini öğreniriz.

Ama arkadaşlar bu muydu yani medeniyet hayaliniz?

BUGÜN

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (13)

 • İçerik-
  İçerik-
  31.05.2012 15:41

  AKP kadın kolları toplantısı düzenleyen rektör hanım toplumsal manevraları becerirken de erkeklerin ve kadınlarınI birimlerindeki örgütlenme kavramını da karıştırıp toplumculuk adına feminist kadın hakları ve etkinlikleri düzenlemesinde de kendileriyle üç bayan meslektaşı Konuralp parti teşkilatından iki bayan ya vardı ya yoktu. Bazı yardım derneklerinde deneyimli oldukları da vaki.. ama Doç.Dr.İsmail Özdemir konusunda da belli sorumlu koymuştur kanımca suya sabuna dokunmadan zamanın bir bileni.

 • TAYFA
  TAYFA
  31.05.2012 15:28

  ÜNİVERSİTEDEKİ ÇALIŞTIĞI SERVİSTEN YÖK ARACILIĞIYLA İLİŞKİSİ KESİLEN DOÇ.DR.İSMAİL ÖZDEMİR ÖZEL MUAYENEHANE AÇIYOR..BU BİR-ÖZEL MUAYENEHANESİNE HASTALARI MÜŞTERİ OLARAK ÇEKMEK İÇİN DÜZCE ÜNİVERSİTESİ TIP FAK Sİ K.D.KLİNİĞİNDEKİ DÖRTYÜZ BİN TL DEĞERİ OLAN CİHAZI KİLİTLEYİP ANAHTARINI DÖRT AY CEBİNDE TUTUYOR. ZİRA AYNI CİHAZ İSMAİL EFENDİ HAZRETLERİNİN ÖZEL MUAYENEHANESİNDE ÖZDEMİRE GELİR SAĞLIYOR-PEKİ DZCE.ÜNV.TIP. FAKÜLTESİ BU KADAR SAHİPSİZMİYDİ.ASIL O TARİHTEKİ DEKAN-REKTÖR AÇIKLAMA YAPMMALID

 • personel
  personel
  22.03.2012 09:12

  Bir yanlışı düzeltelim. Haberde Dekan Yardımcısı olarak adı geçen Prof. Dr. Selahattin KUMRU, Kadın -Doğumun Anabilim Dalı Başkanıdır. Dekan Yardımcısı değildir.

 • akçakocalı
  akçakocalı
  20.03.2012 22:18

  yağma hasanın yağlı böreğiiiye kamil ye soran yoook izleyen yoook nasıl olsa ülkenin parası bol milletimiz bağda bahcede çalışsın vergisini versin birileri de har vurup harman savursun yok böyle bir ülke yok böyle bir cennet...

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  20.03.2012 18:47

  ismail özdemirin yancısı recep özmerdivenli nihayet ismail özdemirden izin alarak odayı açabildi. acaba ulusal basına yansımasaydı ne zaman açılacaktı yada yeni gelen hoca gelmeseydi? amaç cihazı diğer öğretim üyeleri kullanmasın, kullanacaksa özmerdivenlinin getirttiği yeni hoca kullansın. Resmi evraklar mı? o na da bir formül buluruz canıııım...

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  20.03.2012 18:51

  rezilliklerin yeri oldu bu üniversite. aynı er Ryanı kurtarmak filmi gibi. İsmail Özdemiri korumak onun dediklerini yapmak uğruna rezil edildi düzce üniversitesi. Şerifoğlu parasıyla puluyla kendini kurtarır. size ne olacak ey recep özmerdivemli, ataoğulları, başhekim ve diğerleri. özdemiri korumak uğruna birsürü yere imza attırıldı..rektörün sizi de koruyacağını mı sandınız? Rektörü iyi tanırsınız..anladın sen onu..

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  20.03.2012 18:47

  ismail özdemirin yancısı recep özmerdivenli nihayet ismail özdemirden izin alarak odayı açabildi. acaba ulusal basına yansımasaydı ne zaman açılacaktı yada yeni gelen hoca gelmeseydi? amaç cihazı diğer öğretim üyeleri kullanmasın, kullanacaksa özmerdivenlinin getirttiği yeni hoca kullansın. Resmi evraklar mı? o na da bir formül buluruz canıııım...

 • merdiven amca ne işin var hasta polkliniğinde
  merdiven amca ne işin var hasta polkliniğinde
  20.03.2012 16:23

  hastanede recep özmerdivenlinin ne işi var. Hastanenin başhekimliği yokmu. Tam bir skandal. Muhtemelen oradaki evrakları kankisine (İÖ) ye teslim edecektir.

 • Abdullah
  Abdullah
  20.03.2012 15:23

  Vah duzcelim vahhhh sahipsiz Düzcem senin makus talihin nezaman donecek

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  20.03.2012 14:56

  recep dekan yardımcısı değil mi? ne işi var hastane polikliniklerinin açılmasında. hastanenin başhekimliğinden niye hiçkimse yok. sap saman karışmış durumda. Allah sonumuzu hayır eylesin.

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  20.03.2012 14:21

  Düzce Üniversiresi rektörü hem kendisini hem üniversitenin itibarını iki paralık etti. Siyasiler eli kolu bağlı izliyor.

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  20.03.2012 14:20

  savcılar göreve, kamu kaynakları rezil rüsva ediliyor. rektör ne yapıyor

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  20.03.2012 14:18

  rezillik diz boyu

Resmi İlanlar