Yaşar Yakış: Türkiye, BAE ile pazarlıkta daha zayıf konumda, BAE Peker'i tutmaya devam edecektir

26.11.2021 - 06:42
Haber Merkezi
3165

BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan Türkiye'yi ziyaret etti ve iki ülke arasında çok sayıda anlaşma imzalandı. Nahyan'ın, Türkiye'de 10 milyar dolarlık yatırım vaat ettiği medyaya yansırken, gazeteci Erk Acarer, bir süredir BAE'de bulunan ve AKP'nin kilit isimleri hakkında yolsuzluk, rüşvet, uyuşturucu kaçakçılığı gibi iddialarda bulunan Sedat Peker'in internete erişiminin kesildiğini duyurdu.

Nahyan'ın ziyareti, iki ülke arasındaki Müslüman Kardeşler, Suriye, Libya ve 15 Temmuz darbe girişiminin finansörlüğü gibi konuların çözüme kavuşması anlamına mı geliyor yoksa ekonomik krizden geçen Türkiye'nin, dost-düşman ayrımı gözetmeden yurt dışından gelecek her bir dolara ihtiyacı olduğunu mu gösteriyor.

Dışişleri eski Bakanı Yaşar Yakış bu sorulara yanıt verdi ve, "Türkiye'de bir politika değişikliği yapılması gerektiğine karar verildi. Türkiye'nin, Ortadoğu'daki politikaları sarpa sarmıştı. Sorunların önemli bir kısmı, Ankara'nın Müslüman Kardeşler'e verdiği destekten kaynaklanıyordu" yorumunu yaptı.

Yakış şunları söyledi:

"Türkiye'nin mali durumu malum. Sedat Peker'in BAE'den yaptığı yayınlarla, ortaya döktüğü kirli çamaşırlar meselesi var. Bir de şimdi, INTERPOL'le alakalı gelişmeler var. Bu kadar konu üst üste gelince bu adım (ilişkilerde yumuşama) atıldı.

Türkiye'nin Peker konusunda girişimde bulunduğu anlaşılıyor. Önce videolar yayınlanıyordu onu kestiler şimdi de tweetleri kestiler. Bunu, Sedat Peker'e telkinde bulunarak yaptıklarını anlıyorum. Türkiye'nin bu konuda ısrarlı girişimleri olduğunu tahmin ediyorum ve sonuç da aldı.

BAE'nin, Peker'i kontrol altında muhafaza edip dilediği ölçüde kullanma yolunu tercih  edeceğini düşünüyorum. Arap ülkeleri son derece incelikli politika izlemeyi başaran bir ülkedir. Bu imkanı elinden kaçırmayacağını düşünmüyorum.

Çarşı, pazar çok sıkıntılı. Seçim arifesi olduğunu da hesaba katmak lazım. Bir sıkıntı var. Seçim dönemi yakın. Böyle bir zamanda, Türk seçmeninin de ekonomik sıkıntılar nedeniyle büyük sorunlar yaşadığını biliyoruz. Böylesi açılımın bir katkısı olur ama 10 milyar dolar Türk ekonomisi için çok büyük para değil. Böylesi geçici önlemlerle sorunların çözülmesi zor.

Ortadoğu'da geri adım atan taraf Türkiye oldu. BAE, durup dururken Türkiye ile iş yapma imkanları olan bir ülke ile ilişkileri gergin tutmakta sebep görmemiştir. Aynı zamanda, Türkiye'yi bir tarafa bıraksak bile, BAE, İran gibi ülkelerle, Katarla da ilişkileri düzeltmeye başlamış olan bir ülke. 

'Türkiye geri adım attı' diyoruz ama BAE de geri adım atmış oldu. Ancak, Türkiye'nin attığı geri adımı daha önemli. Bunlar, daha fazla sonuç doğuracak adımlardır. BAE'nin geri adımları ona çok fazla zarar vermeyecektir. 

Türkiye'nin şimdiki pozisyonda eskisine nazaran daha zayıf olduğunu düşünmek lazım. Bir ülke paraya bu kadar çok muhtaç iken, onunla pazarlık edecek olan BAE, bu işi son derece profesyonel yürütüyor. Böyle bir zamanda Türkiye'nin paraya bu kadar fazla ihtiyacı olmasının, müzakere gücünün eskisi kadar olmayacağını ve pazarlıklarda zayıf konumda olacağını gösteriyor."


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (11)

 • kaşıkla
  kaşıkla
  1.04.2013 15:04

  Ey düzce bu il başkanına dikkat bunun biz milletvekilliğinide biliriz 2 dönem düzce için ne yaptı il başkanı olduğu ilk gün rektörü koruma altına aldı.O rektörki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce ordu göreve pankartı açan mitinglere otobüslerle öğrenci yollayan dahası kaşıkoğlunun partisinin kapatılması için mücadele veren darbeye çanak tutan bir anlayışın ürünü olan rektöre sahip çıkan duruşu olmayan , tecavüzcüsüne aşık olan (stokholm Sendromu)tutulmuş zavallı yazık neyine umursayacağım.

 • kaanhan
  kaanhan
  1.04.2013 13:44

  Abdurrahman abdurrahman hayırdır sahibin kim senin neyin peşindesin ne teşkilatı ne partisi adam serbest avukat partiyi kullanarak darphane gibi çalışıyor.seni de yallıyor galiba

 • misafir
  misafir
  1.04.2013 13:36

  ne alakası var teşkilatla yönetimle adam avukat davayı kazanır veya kaybeder dava partinin politikası değilki adam kazanacağı paraya bakıyor.madem öyle belediye başkanı başka partiyemi mensub Sayın vekil bu akçeli işlerinizde ben yokum diyor sağolasın vekili düzcede birkaç tane daha dik duran kişi lazım yoksa işimiz zor.

 • hakan
  hakan
  1.04.2013 13:34

  Yuh şu yorumları yazan arkadaşalara ya okuduğunuzu anlamıyorsunuz ya işinize gelmiyor yada birilerin isteği üzerine ısmarlama yorum yapıyorsunuz.Sayın vekil çok doğru sözler söylemiş.Bir dava var davanın vekili avukat kaşıkoğlu kazanır kaybeder bunu partinin politikası veya yönetimin aldığı karar gibi görmemek gerekir. Belediye başkanı başka partidenmi?.Kişisel olayları partiye mal etmemek gerekir.

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  1.04.2013 09:43

  teşkilatları tebrik ederim mütiş birlibirliktelik gösteriyor.GENELMERKEZ GENELBAŞKANIMIZIN TUTUMU GİBİ

 • Abdurrahmana
  Abdurrahmana
  1.04.2013 08:41

  KAşıkoğlunu savunacam diye kendini ele vermişsin, apocum. Vekil Korkmaz başbakandan daha dirayetli ve daha iradeli bir adam. haberin ola. Ruhunu kontrol et, imanını tazele. İhtiyacın olacak...

 • haydar acısöz
  haydar acısöz
  31.03.2013 23:38

  Abdurrahman kod adlı şahış.O birliktelik ve takım ruhu şimdi mi aklına geldi?Boş teneke vb cümlelerle aynı gazete Sayın Vekilimize hakaret ederken neredeydin.Sana yağlı tabağın kıyından köşesinden verdiler zannedersem .2 TRİLYONDAN HİSSEN VAR MI?

 • abdurrahman
  abdurrahman
  31.03.2013 19:30

  Birliktelik,takım ruhu aynı davaya hizmet etme anlayışınız bu mu sizin sayın vekil.Eğer Başbakanımız sizleri tanıma imkanı bulsaydı ne derdi acaba.Ben söyleyeyim,sizleri kesinlikle bu milletin vekili yapmazdı.Yazık Düzceye.......

 • AKP li
  AKP li
  30.03.2013 22:42

  İlk paragraf yeter. Gerisi faso fiso yok sahip çıkmışlar yok şu bu. Bu dava AKP nin değil vekilin dediği gibi KAŞIKOĞLU nun davası neden parti alet ediliyor. Hani Armudun bir yazısı da "YAVUZ HIRSIZ" la ilgili. Eğer ki konunun ateşi varsa ateşte bulunanlar yansın neden yaşları da yakmaya çalışmaktalar. Bu arka çıkış demektir ki biz de bu yolun yolcusuyuz. Bir AKP li olarak diyorum ki bu dik duruş değildir. Suçlu ateşte yanıyorsa ne günahı var etrafın. Ne gerek var fıskiyeliğe. Bravo vekilime

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  30.03.2013 18:17

  Yürü sayın vekılım. Dık duruşuna devam. Emrolduğun gıbı dosdogru olmaya devam.

 • mustafa ünal
  mustafa ünal
  30.03.2013 18:46

  Çok mükemmel bir dik duruş.İşte bu tür açıklamalar sizi gerçek anlamda VEKİL yapar.Bu ekip Düzce siyasetinden çekilmedikçe yani bu milletin yakasından düşmedikçe Düzce ye huzur gelmez.

Resmi İlanlar