İbrahim Kiras: Yerel seçimlerden çıkan sonuç, Erdoğan'ın tekrar aday olması için yapılan planları zorlaştırabilir

"Aksi durumda ise muhalefet canlanacak ve 2028 planlarının hayata geçmesi zorlaşacaktır. Yerel seçimde vatandaşın hükümete göstereceği kartın rengi bu yüzden kritik"

İbrahim Kiras: Yerel seçimlerden çıkan sonuç, Erdoğan'ın tekrar aday olması için yapılan planları zorlaştırabilir
31.03.2024 - 04:32
Kaynak: Haber Merkezi
83

Karar yazarı İbrahim Kiras, yarınki yerel seçim için var olan "Bu seçim nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın genel tabloda bir şey değişmeyecek” düşüncesinin doğru olmadığını ifade ederek,  Ankara'da Erdoğan'ın tekrar aday olabilmesi için yeni formüller üzerinde çalışıldığını söyledi. Kiras, "  Ancak bütün bunlar şu ya da bu şekilde halk desteğine ihtiyaç duyuruyor. Aksi durumda ise muhalefet canlanacak ve 2028 planlarının hayata geçmesi zorlaşacaktır. Yerel seçimde vatandaşın hükümete göstereceği kartın rengi bu yüzden kritik." dedi.

Kiras, Ankara'da Erdoğan'ın 2028'de tekrar aday olması için formüllerin masaya yatırıldığını söyleyerek, yapılan planların halk desteğine ihtiyaç duyacağını ve bu yerel seçimde muhalefetin üstünlük sağlamasının 2028 planlarını  zorlaştıracağını söyledi.

Kiras'ın "Bu seçim bir şey değiştirecek mi?" başlıklı köşe yazısının ilgili bölümü şöyle:

"Bu seçim nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın genel tabloda bir şey değişmeyecek” düşüncesi doğru bir düşünce değil aslında. Çünkü bu seçimin siyasi anlamı sadece belediye yönetimlerinin belirlenmesinden ibaret olmayacak.

Bugün biz ayın sonunu nasıl getireceğimizi düşünürken Ankara’da harıl harıl “Erdoğan’ın yeniden adaylığının yolunun açılması” konusundaki formüller üzerinde çalışılıyor. Bunun anayasal bir düzenlemeyle halledilmesi için meclisteki sandalye sayısının nasıl bulunacağından referanduma götürülürse nasıl bir paket içinde götürülmesi gerektiğine kadar bir dizi formül masaya yatırılmış durumda. Söylendiğine göre konuyla ilgili B planı ise TBMM’nin 2027’de kendini feshederek erken seçim kararı almasıymış.

Ancak bütün bunlar şu ya da bu şekilde halk desteğine ihtiyaç duyuruyor. Cumhur İttifakı, bir önceki seçimde elinden çıkmış olan İstanbul’u ve Ankara’yı geri alabilirse, hatta yalnızca İstanbul’u geri alabilirse bile, 2028’e yönelik önemli bir avantaj kazanmış olacak. Öncelikle en ciddi rakiplerine karşı psikolojik üstünlük kazanmış olacaklar. Bu çok önemli.

Aksi durumda ise muhalefet canlanacak ve 2028 planlarının hayata geçmesi zorlaşacaktır. Yerel seçimde vatandaşın hükümete göstereceği kartın rengi bu yüzden kritik.

Bütün bunlar birbirleriyle de etkileşerek bugünden öngörülemeyecek kadar farklı bir siyasi tablo doğurabilecektir…

“Bu seçim belediye seçimi, alınacak sonuç hiçbir şeyi değiştirmeyecek” diye düşünenler fena halde yanılıyor olabilirler.

Yazının tamamı için tıklayın


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Hack Forum Hacker Forum Hack Forumu Warez Forumu Hacker Sitesi Hacking Forum illegal forum illegal forum sitesi warez scriptler nulled forum crack forumu hacking forumu illegal hack forumu hacking forums