Barış Avşar: İktidar, Yeniden Refah için ne düşünüyor?

Cumhur İttifakı kulislerinde Yeniden Refah’ın son seçimde Cumhur İttifakı’nda yer alması ile ulaştığı güce muhalefet tarafında yer alarak ulaşamayacağı değerlendirmesi yapılıyor. Ancak bu seçim aynı zamanda Yeniden Refah’ı bir ‘güç’ haline getiren konu başlıklarının toplum nezdindeki etkisinin ne kadar devam ettiğinin de test edilmesine sahne olacak gibi görünüyor.

Barış Avşar: İktidar, Yeniden Refah için ne düşünüyor?
8.02.2024 - 06:42
Kaynak: Haber Merkezi
247

Seçimin merkezi İstanbul, İstanbul seçiminin merkezi ise DEM ve Yeniden Refah! Siyasetteki son rüzgarlar meseleyi kısaca böyle tarif edilebilecek hale getirmiş görünüyor. Elbette bu tarif, 20 Şubat itibariyle, yani seçime katılımlar ve adaylıklar kesinleşince değişecek, taşlar artık yerine oturmuş olacak. Bu durumu değiştirebilecek tek alternatif seçimden çekilme gibi kararlar olabilir. Ancak özellikle genel seçimden bu yana yeniden var olma mücadelesi veren muhalefet partileri tarafı için bu olasılık pek mümkün görünmüyor.

***

İktidar tarafında ise tek soru işareti Yeniden Refah’ın durumu gibi... İstanbul Sözleşmesi, aşı karşıtlığı gibi meselelerde Erbakan geleneğinden gelen diğer partilerde görülmeyen bir ‘netlikte’ konuşarak başladığı siyasette Yeniden Refah son genel seçimdeki performansı ile 1.5 milyon seçmenin oyunu alarak yüzde 3’e varan bir oran yakaladı. Bu oyun 300 binden fazlasını ise İstanbul’da aldı. 2019 Yerel Seçimleri’nde Ekrem İmamoğlu’nun ilk seçimi 13 bin oy gibi bir farkla kazandığı, tekrarlanan seçimde ise farkın 800 bin olduğu düşünüldüğünde bu sayı önemli görünüyor.

Peki iktidar kendisi açısından riskli görünen bu konuda ne düşünüyor?

***

Cumhur İttifakı kulislerinde bu konuda öne çıkan değerlendirme, Yeniden Refah’ın başarısına tek yönlü bakıldığı şeklinde. Yani Yeniden Refah’ın son seçimde Cumhur İttifakı’nda yer alması ile ulaştığı güce muhalefet tarafında yer alarak ulaşamayacağı değerlendirmesi yapılıyor. Buna göre İttifaktaki diğer partilere oy vermek istemeyen ama muhalefete de gitmeyen seçmenin genel seçimde yine İttifak içinde kalarak Yeniden Refah’ı tercih ettiği düşünülüyor. Dolayısıyla Yeniden Refah iktidar bloku dışında bir durumdayken bu güce ulaşmasının zor olduğu fikri hakim.

Meseleyi dünkü Politik Duvar yayınında Nergis Demirkaya ve Ertan Aksoy’la değerlendirmiştik.

Ancak şu ilaveyi de yapalım: Bu seçim aynı zamanda Yeniden Refah’ı bir ‘güç’ haline getiren konu başlıklarının toplum nezdindeki etkisinin ne kadar devam ettiğinin de -en azından yerel seçim platformunda- test edilmesine sahne olacak gibi görünüyor. Ve Yeniden Refah’ın geleceğine dair de önemli bir test olacak tabii…


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Hack Forum Hacker Forum Hack Forumu Warez Forumu Hacker Sitesi Hacking Forum illegal forum illegal forum sitesi warez scriptler nulled forum crack forumu hacking forumu illegal hack forumu hacking forums