Canan Yıldız: DEM'e oy veren seçmen İmamoğlu'na nasıl bakıyor; İstanbul'un kaderi MYK'da şekillenecek

Başak Demirtaş'ın adaylık açıklamasının partiden bağımsız olmayacağını düşünürsek, CHP ile 'Kent uzlaşısı' sağlanamazsa DEM'in Başak Demirtaş'ı aday göstereceği kesin gibi...

Canan Yıldız: DEM'e oy veren seçmen İmamoğlu'na nasıl bakıyor; İstanbul'un kaderi MYK'da şekillenecek
2.02.2024 - 09:18
Kaynak: Haber Merkezi
195

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2017'deki sözüdür; "İstanbul’da teklersek Türkiye’de tökezleriz."

14 Mayıs 2023 genel seçimlerinde AKP tökezlemedi muhalefetin sayesinde… Ancak Erdoğan için İstanbul'u kazanmak halen iktidarı almak kadar önemli.

11 milyonu aşkın seçmenin oy kullandığı İstanbul’da 14 Mayıs genel seçimlerinde Kemal Kılıçdaroğlu’nun oyu Erdoğan’dan yaklaşık 2 puan fazlaydı. Ancak o seçimde dengeler farklıydı.

Şimdi Ekrem İmamoğlu’nun arkasında İyi Parti yok. O dönem HDP olan DEM Partisi’nin tavrı ise daha netleşmedi. Kulislerde ‘Kent uzlaşışı’ çerçevesinde İstanbul’da aday çıkarmama eğiliminin güçlü olduğu konuşulsa da Başak Demirtaş’ın denklemde olması son anda her şeyin değişebileceğine işaret. Başak Demirtaş’ın resmi bir başvurusu olmasa da DEM, Başak Demirtaş’ın “İstanbul adaylığı için henüz partimiz DEM Parti’den bize bir öneri gelmedi ama halk ister, partimiz de uygun görürse, demokrasi ve toplumsal barışın önünü açacağına inanırsak, düşünebiliriz” açıklamasını resmi başvuru olarak kabul ediyor.

DEM’in beklemede olduğu aşikar. İstanbul - Esenyurt, Adalar ve Sultangazi’de ‘Kent uzlaşısının’ olup olmayacağı henüz netleşmedi. DEM'in eğilimi  3 Şubat'ta yapacağı Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında belirlenecek. Başak Demirtaş'ın adaylık açıklamasının partiden bağımsız olmayacağını düşünürsek, CHP ile 'Kent uzlaşısı' sağlanamazsa DEM'in Başak Demirtaş'ı aday göstereceği kesin gibi... 

DEM’in İstanbul’da oy potansiyelinin yüzde 8 oranında olduğunu düşündüğümüzde, İmamoğlu’nun DEM seçmenine ihtiyacı olduğu açık.

Saha araştırmalarına bakınca Kürt seçmenin tavrı farklı… Rawest’in Ocak araştırmasına göre İstanbul’daki DEM’e oy veren seçmenin yüzde 70’e yakını DEM’in aday çıkarmasından yana… Bu eğilimde HDP'nin son seçimlerde Cumhur İttifakı'na kaybettirme stratejisinin somut kazanım sağlamamasının etkisi büyük olsa gerek. 

Spectrum House'un Ocak araştırmasına göre ise 14 Mayıs’ta Yeşil Sol’a (DEM) oy verenlerin yüzde 35’e yakını DEM 'aday çıkarmalı' derken yüzde 55’i 'aday çıkarmamalı' diyor.  Benzer bir soru 31 Mart seçimleri için sorulduğunda ise tablo farklılaşıyor.  DEM  Parti’ye oy vermeyi düşünen katılımcıların yüzde 50’ye yakını DEM Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi için aday göstermesini 'Doğru bulduklarını' söylüyor. Yüzde 38’e yakını ise 'Hayır, aday göstermemeli' görüşünde.Aynı araştırma sonuçlarına göre DEM, İstanbul’da aday çıkarsa bile DEM’e oy verme eğilimindeki seçmenin yaklaşık yüzde 24’ü yine de Ekrem İmamoğlu’nu destekleyeceğini belirtiyor. Her dört DEM seçmeninden biri İmamoğlu'nun destekleyeceğini ifade ediyor. Bu da olası oy kaybına ilişkin gözden çıkarılmayacak bir rakam.  

Araştırmada 14 Mayıs'ta İyi Parti'ye oy veren seçmenin tavrı da sorulmuş. İyi Parti'nin İstanbul'da aday çıkarması durumunda, ki Meral Akşener'in siyasi varisi olarak konuşulan Buğra Kavuncu aday oldu, seçmenin yüzde 49'u Ekrem İmamoğlu'na oy vereceğini belirtiyor.

Araştırma sonucuna göre DEM’e oy veren seçmende AKP ve MHP’nin ortak adayı Murat Kurum’un karşılığı da zayıf.

İmamoğlu'nun İstanbul'da belediye başkan adaylarını belirlemedeki ağırlığı biliniyor. Hatta İstanbul'daki bazı belediye başkanları yeniden aday gösterilmeyeceklerini son MYK toplantısından önce İmamoğlu'ndan öğrendi.

Olası CHP-DEM işbirliğinin İstanbul özelinde şekillenmesinde İmamoğlu'nun sözünün olacağını düşünmek de yanlış olmaz.

 


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Hack Forum Hacker Forum Hack Forumu Warez Forumu Hacker Sitesi Hacking Forum illegal forum illegal forum sitesi warez scriptler nulled forum crack forumu hacking forumu illegal hack forumu hacking forums