Yerel seçimler yaklaşırken dış politikanın bumerang etkisi

Erdoğan dış politika söylemini bir şekilde bumerang olarak kullanıyor. O nedenle de dış politika ağırlıklı olan grup konuşmasını eninde sonunda İstanbul başta olmak üzere yerel seçimlerde büyük bir zafer ile çıkmayı hedeflediğini söyleyerek bitirdi.

Yerel seçimler yaklaşırken dış politikanın bumerang etkisi
30.11.2023 - 22:33
Kaynak: Haber Merkezi
713

Geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’da yapmış olduğu basın toplantısının yerel seçim kampanyasının resmi başlangıcı olarak okunması gerektiğini yazmıştır. Hala aynı fikirdeyim ve hatta el arttırmak niyetindeyim. Zira, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün yapmış olduğu grup konuşmasına bakacak olursak, dış politikayı sadece bir dış politika olmaktan çıkarıp yerel seçimler için bir bumerang olarak kullandığını açıkça görebiliriz.

Aklı başında uzmanlar dış politika tercihlerinin iç politika hesaplarına göre yapılmasının hatalı olduğunu vurguluyorlar. Aslında haklılar da çünkü bu esasında dış politikada yapılması gerekenlerin yapılamamasına ve öncelikler hiyerarşisinin bozulmasına neden oluyor. Ancak günümüz Türkiye’si koşullarında bu hem değiştiremeyeceğimiz bir gerçek hem de sanıyorum Erdoğan yönetimi bu durumu mevcut Dışişleri Bakanlığı kadrosu ile tam olmasa da aşmış durumda. Kısacası evet uygulama çok da ideal değil ama Türkiye’nin mevcut gerçekliği de bu. Dahası bu gerçeklik belki zaman içerisinde kurumsallaşacak da.

Geçtiğimiz günlerde Dışişleri Bakan’ı Hakan Fidan Londra ve Paris’e Gazze’de yaşananları konuşmak için gitti. Akabinde Almanya, İtalya ve Birleşik Krallık Dışişleri Bakanları ile yurt dışında birebiri görüşmelerde bulundu. Fidan İslam İş Birliği ve Arap Ligi’nin Temas Grubu üyesi olarak Çin başta olmak üzere birçok ülkeye de ilerleyen günlerde gidecek. Bütün bunlar Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde yayınlansa da kamuoyunda çok da duyulmadı. Anlaşılan o ki Fidan Erdoğan’ın iç politikayı hedefleyen dış politika çıkışlarını gölgelemek istemiyor. Erdoğan gibi baskın karakterli bir liderin altında çalışan birisi için bu güvenli bir tercih.

Benzer şekilde özellikle Avrupa Birliği yetkilileri ile vize konusunda, Gümrük Birliği’nin genişletilmesi konusunda bakan ve de bakan yardımcıları nezdinde yoğun görüşmeler sürüyor. Avrupa Komisyonu ve Yüksek Temsilcinin dün kamuoyu ile paylaştığı Türkiye raporu ise yeterli olmasa da kimi çabaların görece sonuç verdiğini de gösteriyor. Her ne kadar Kıbrıs gibi konularda stratejik engeller devam etse de Avrupa Birliği’nin Türkiye’yi hala ticaret, dış politika, göç ve hareketlilik konularında önemli bir bölgesel aktör ve ciddiye alınması gereken bir dış politika oyuncusu olduğu anlaşılıyor. Türkiye’den yükselen sert söylemlere karşın bunun böyle olması mutfaktakilerin rasyonel adımlar atmaya devam ettiğini gösteriyor.

Bütün bunlara karşın Erdoğan’ın Almanya çıkışı başta olmak üzere ve özellikle de dün yapmış olduğu grup konuşmasına bakarsak onun dış politikayı farklı bir şekilde araçsallaştırdığını görebiliriz. Ben buna ‘bumerang’ yöntemi demeyi tercih ediyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan dünkü grup konuşmasında çok sert ifadeler ile Gazze olaylarına değindi. Tonu ve vurguları çok yüksek bir konuşmaydı. Buradan dolaylı yoldan İsveç’i kastederek Kuran yakma konularına değindi. Yine çok sertti. Konuşmasında din-milliyetçilik ve de insani noktalar iç içe girmişti. Kendisini hem eski Osmanlı topraklarını hem de İslam’ı koruyan bir lider konumuna yükselterek herkese gerekirse kafa tutabilecek bir lider olduğunu anlatıyor gibiydi. Konuşmasının devamında bir şekilde konuyu 7 Aralık’ta yapacağı Yunanistan ziyaretine getirdi. Şimdilik iyi ilişkiler kurmayı hedeflediğini söylese de Atina’dan yeniden Türkiye’ye bir mesaj vereceğinin sinyallerini verdi.

Buradaki soru şu olmalı. Erdoğan’ın bu mesajları Gazze başta olmak üzere sorunlu konularda bir çözüme sebebiyet veriyor mu? Hayır. Ya da dünya Türkiye’nin konumunu tam olarak anlamıyor da Erdoğan dünyaya Türkiye’nin konumunu mu anlatmaya çalışıyor? Hayır. Erdoğan son yıllarda ne zaman dış politika konusunda dünyanın egemen güçlerini karşısına alsa bir şekilde içeride oyunun arttığını çok iyi biliyor. Bu bağlamda da Erdoğan dış politika söylemini bir şekilde bumerang olarak kullanıyor. O nedenle de dış politika ağırlıklı olan grup konuşmasını eninde sonunda İstanbul başta olmak üzere yerel seçimlerde büyük bir zafer ile çıkmayı hedeflediğini söyleyerek bitirdi.

https://www.politikyol.com/yerel-secimler-yaklasirken-dis-politikanin-bumerang-etkisi/


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Marmara Yerel Haber (www.marmarayerelhaber.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Hack Forum Hacker Forum Hack Forumu Warez Forumu Hacker Sitesi Hacking Forum illegal forum illegal forum sitesi warez scriptler nulled forum crack forumu hacking forumu illegal hack forumu hacking forums