Buldan’dan Kobani Operasyonlarına Tepki

Buldan’dan Kobani Operasyonlarına Tepki
12.04.2022 - 19:01
Haber Merkezi
685

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Kobani davasında yeni bir soruşturma başlattı. Savcılık, 91 kişi hakkında gözaltı kararı verdi. Polis sabahın erken saatlerinde 13 ilde çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Hakkında adli işlem başlatılarak gözaltı kararı verilenler arasında eski HDP’li belediye başkan vekilleri, eski belediye başkan yardımcıları, eski parti sayman ve yardımcıları ile eski belediye meclis üyeleri de bulunuyor. Operasyon kapsamında 46 kişinin gözaltına alındı.

Meclis’teki grup toplantısında konuşan Buldan gözaltılara Meclis toplantısında sert tepki verdi. Buldan konuşmasında, 14 Nisan 2009’daki ‘KCK operasyonlarını’ hatırlattı, toplumsal muhalefete kumpas kurulduğunu öne sürdü.

KCK davalarında kumpas kurulduğunu ve kopyalanarak Kobani davasına aktarıldığını savunan HDP lideri, Kobani davasındaki isimlerin yargılanmadığını, aksine ‘yargıladığını’ vurguladı.

Gözaltına alınan isimlerin insani yardımlar düzenlediğini, bu nedenle gözaltına alındıklarını öne süren Buldan, Kobani davasının çöktüğü, yeni operasyonlarla davaya itibar kazandırılmak istendiğini belirtti: “Çeteciyi mahkeme başkanı yapan zihniyetin, operasyonu IŞİD adına yaptığı su götürmez bir gerçektir.


Editör: M. AKAY