9 HDP'li bir DBP'li 10 vekilin dokunulmazlık dosyası Meclis'te

Kürt halkının seçtiği belediye başkanlıklarının yerine kayyum atanarak yerel temsiliyetleri kırılmaya çalışılmıştı. Şimdi de aynısı Ankara Meclisi’nde yapılmaya çalışılıyor.

9 HDP'li bir DBP'li 10 vekilin dokunulmazlık dosyası Meclis'te
26.03.2022 - 11:20
Güncelleme 26.03.2022 - 11:34
Haber Merkezi
1150

Kürt halkının seçtiği belediye başkanlıklarının yerine kayyum atanarak yerel temsiliyetleri kırılmaya çalışılmıştı. Şimdi de aynısı Ankara Meclisi’nde yapılmaya çalışılıyor. Kürt sorunun Meclis çatısı altında çözmektense geleneksel yasaklama, bastırma ve sindirme anlayışın sürdüğünün kanıtı olarak dokunulmazlıklar gündeme getiriliyor. Meclis, 90’lı yıllardan beri süregelen köhnemiş politikaların bir yenisine daha tanıklık edecek.

HDP'den 9 milletvekili ve DBP milletvekili Saliha Aydeniz'e ait 10 dokunulmazlık dosyası TBMM Başkanlığı'na sunuldu. TBMM Başkanlığı'na HDP'den 9, DBP'den de 1 milletvekiline ait 10 dokunulmazlık dosyası sunuldu. Milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması amacıyla Meclis'e gönderilen Cumhurbaşkanı fezlekeleri, Anayasa Adalet Karma Komisyonu'na sevk edildi.

Dosyalar arasında HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, HDP Siirt Milletvekili Sıdık Taş, HDP Van milletvekilleri Murat Sarısaç ile Tayip Temel, HDP Muş Milletvekili Şevin Coşkun, HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik, HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay ve DBP Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz'e ait dosyalar bulunuyor.


Editör: M. AKAY