HDP Eş Genel Başkanı Sancar: Irkçı zihniyet Kürtlere karşı sistemli saldırıya dönüştü

Sancar, ırkçı katliamın temelinde nefret politikaları olduğunu belirterek, 'Irkçılık zihniyeti, Kürtlere karşı sistemli bir saldırı kampanyasına dönüşmüştür' dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Sancar: Irkçı zihniyet Kürtlere karşı sistemli saldırıya dönüştü
1.08.2021 - 10:55
Haber Merkezi
1691

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Konya’nın Meram ilçesinde ırkçı katliamda yaşamını yitiren 7 kişinin defnedilmesinin ardından Saraçoğlu Mezarlığı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Irkçı katliamın bilinçli olduğunu söyleyen Sancar, “Acımız derin, üzüntümüz büyüktür. Aynı aileden 7 insanımız hunharca katledildi. Bugün burada bu acıyı paylaşmak için bulunuyoruz. Bu sıradan bir cinayet değildir. Bu bilinçli bir katliamdır. Bu katliamın temelinde ırkçı zihniyet vardır, bu katliamı yaratan nefret politikalarıdır” dedi. 

SORUN IRKÇI ZİHNİYET

Sancar, şunları söyledi: “Elbette ortada Kürt ve Türk halkı arasında bir çatışma yoktur. Elbette halklar arasında sorun yoktur. Sorun ırkçı zihniyetle, nefret politikalarıyla, halklar arasındadır. Sorun Kürtlere yönelik ırkçılığı her yere yayan politikalardadır ve bu politikalar iktidardan medyaya her alanda her gün işlenmekte ve yürütülmektedir. Biz halkların eşit ortaklığını ve birlikteliğini savunuyoruz. Bunun temelinde mutlaka ama mutlaka adalet olmalıdır. Adalet olmadan birlikte yaşamı zehirleyecek bu ırkçı politikaları her türlü sürdürme imkanları devam edecektir. Bunun farkında olmamız lazım. 

TAHRİK VE KIŞKIRTMA

Halkların eşit birlikteliği hakikat üzerine adalet üzerine demokrasi üzerine kuruludur. Biz bunu sonuna kadar savunuyoruz. Ortada halklar arasında sorun vardır diyenler şunu görmelidir; bu sorunu yaratan ırkçı politikalar, ırkçı uygulamalar, tahrik ve kışkırtma yöntemidir. Bakın dünden beri acımız bu kadar büyükken yandaş medyanın her alanında her kanalında devam ettiriliyor. Bu ülkede halkların eşit birlikteliğini, barış ve demokrasi için birlikte yaşamasını en güçlü, kararlı ve tavizsiz savunan bizleriz, bu ülkede halklar arasında birlikteliği hakikat ve adalet üzerine kurma konusunda kararlıyız. Bunu da bütün demokrasi güçleriyle birlikte yapacağız.

Bu olayda ırkçılığı gizlemeye çalışanlar da ırkçılığı masumlaştırmaktan başka bir iş yapmadıklarını görmelidirler. Hakikati arıyorsunuz, katledilen insanlarımızın ailesine, akrabalarına, komşularına sorun. Hakikati arıyorsanız, 12 Mayıs’ta gerçekleşen ilk saldırıdan sonra alınan ifadelere ve tutanaklara bakınız. Nasıl ırkçı bir zihniyet ve bilinçle saldırı yapıldığını görecekseniz. 

'HALKA HESAP VERMELİ'

Bu acıyı ortak hale getirmek istiyorsak, yapmamız gereken ilk şey, ırkçı politikalara açık ve net tavır koymaktır. Nefret politikalarını reddetmektir. Düşmanlaştırma politikalarından vazgeçmektir. Halkların eşit birlikteliği bizim asla vazgeçmeyeceğimiz bir hedeftir bu acıyı biz eşit birliktelik mücadelemizin temeli ve şiarı haline getireceğiz. Bir süredir devam eden ırkçı saldırıların sistemli olduğunu gizlemeye çalışanlar, bunların devam etmesine imkan sağladıkları görmelidir. Ülkenin çeşitli yerlerinde ırkçı kışkırtma nefret söylemi normalleştiriliyor. İktidara ve devlete düşen bunları derhal önlemektir. Sorumlulukları budur, sorumluluklarının gereğini yerine getirmiyorlarsa, halka hesap vermelidirler. Bu ülkede halklar arasında birlikteliği zehirleyecek en önemli şey ırkçı zihniyettir, bu zihniyet Kürtlere karşı sistemli bir saldırı kampanyasına dönüşmüştür. HDP, demokrasi güçleri ve adaletten yana herkes bu hakikati görerek birlikte mücadele etmelidir hep birlikte ırkçılığa ayrımcılığa dur demeliyiz. Demokratik özgür eşit birlikte yaşamı hep birlikte kurabiliriz.”


Editör: N. Cingirt