HDP’nin kapatılması istemiyle hazırlanan iddianamenin ilk incelemesi 21 Haziran’da

AYM, iddianame için yeniden görevlendirdiği raportörün ilk incelemeye ilişkin raporunu tamamladıktan sonra iddianamenin kabul edilip edilmediğine dair kararını verecek.

HDP’nin kapatılması istemiyle hazırlanan iddianamenin ilk incelemesi 21 Haziran’da
16.06.2021 - 06:01
1604

Anayasa Mahkemesi (AYM), Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın HDP'nin kapatılması istemiyle hazırlanan ikinci iddianameye ilişkin ilk incelemesini 21 Haziran’da yapacak.

Genel Kurul, ilk inceleme sırasında partinin kapatılmasına beyan, faaliyet, eylemleri ile neden olan ve iddianamede belirtilen kişiler hakkındaki siyasi yasak talebi, partinin hazine yardımlarının bulunduğu banka hesabına tedbiren bloke konulmasına karar verilmesi yönündeki talebi de ele alacak.

İDDİANAME KABUL EDİLİRSE ÖN SAVUNMA İÇİN HDP'YE GİDECEK

İddianamenin kabul edilmesi halinde, ön savunma için HDP'ye gönderilecek. HDP'nin AYM’nin tanıdığı süre içinde ön savunmasını vermesi gerekiyor. Ancak parti bu sürenin uzatılması için başvuruda bulunabilecek. Ek süre talebini AYM heyeti karara bağlayacak. Parti tarafından ön savunmanın verilmesinin ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, esas hakkındakini görüşünü sunacak.

Bu görüş de HDP'ye gönderilecek. Daha sonra AYM tarafından belirlenecek tarihlerde, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Şahin sözlü açıklama, HDP yetkilileri de sözlü savunma yapacak. Bütün sürecin ardından davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak raportör, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Bu işlemler sürerken, gerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, gerekse HDP ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek. Raporun, AYM üyelerine dağıtılmasının ardından Başkan Zühtü Arslan toplantı için bir gün belirleyecek, üyeler belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak.

HDP hakkındaki kapatma davasını 15 kişiden oluşan AYM heyeti karara bağlayacak. Toplantıya katılan üyelerin 3'te 2 oy çokluğuyla, yani 15 üyenin 10'unun oyuyla karar verilebilecek. AYM, siyasi yasak istenen partililerin beyan ve eylemleriyle partinin kapatılmasına neden olduğunu belirlemesi halinde, bu kişiler kesin kararın Resmi Gazete'de gerekçeli olarak yayımlanmasından başlayarak 5 yıl süreyle bir başka partinin kurucusu, üyesi, yöneticisi ve deneticisi olamayacak.


Editör: N. Cingirt